Stát na elektřinu a plyn přispěje jen drobné. Je to výsměch, lidé budou dál platit likvidační částky

Naděje vkládané do státní pomoci na rychle rostoucí ceny elektřiny a plynu se začíná rozplývat. Ne snad, že by nepřišla, ovšem její zveřejněná podoba v současné době ze všeho nejvíce připomíná výsměch. Nejpostiženějším domácnostem totiž pomůže jen zcela minimálně.

Kosmetická sleva

Ministr průmyslu zveřejnil svůj návrh, jak by to celé mělo vypadat. Uvedl, že stát zajistí domácnostem slevu ve výši 15 až 20 % na energie. Nikoliv ale na celou spotřebu, ale pouze její základní část.

Při výpočtech vycházelo ministerstvo zcela nepochopitelně z průměrné ceny inflace, která se vyšplhala už na 16 %. Problém je v tom, že ceny elektřiny i plynu zdražily mnohonásobně více. Zde by tak byla více odpovídající sleva ve výši 50 %. Té se ale nedočkáme.

Růst cen elektřiny a plynu přitom stále není ani zdaleka u konce. Ukazují to nově zveřejňované ceníky dodavatelů, které v průměrné ani sektorové inflaci zatím vůbec nejsou zohledněny a vystřelí ji ještě podstatně více. Vždyť dominantní společnost ČEZ teprve nedávno zvýšila ceny až o 80 %, a to oproti těm únorovým, které už tak byly oproti loňsku jednou takové.

Například za plyn tak domácnost v rodinném domku letos může dát 140 tisíc korun oproti loňským 40 tisícům. Uvedená státní sleva ji přitom uleví maximálně na 112 tisíc, pravděpodobně ale méně, protože nepokryje celou spotřebu. Další prostředky si potom vyžádá ještě dramaticky rostoucí cena elektřiny.

Foto: Shutterstock

To opravdu nestačí

Nedostatečnost celé akce ostatně vyjadřuje i celková suma, na kterou tento dotovaný tarif přijde státní rozpočet. Počítá se s výdajem 16 až 24 miliard, podle toho, jak vysoká sleva bude schválena. Ovšem jen na DPH stát v důsledku vyšších cen energií vybírá mnohem více.

Ostatně, i ono často zmiňované odpuštění daně z přidané hodnoty by přineslo větší efekt. Ta totiž činí 21 % a vztahovala by se na celou spotřebu.

Takto jde pouze o kosmetický zásah, který má ukázat, že stát podniká nějaké kroky. Je ale třeba říct, že v současné situaci jsou to kroky naprosto nedostatečné.

Ve výsledku to dopadne jako se slevou ve výši 1,50 Kč na benzin. Sleva bude puštěna do rostoucích cen, takže si jí konečný spotřebitel ani nevšimne. Jen slabou útěchou mu bude ujištění, že bez této akce by platil ještě více.

Autorský komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Leona
Leona
1 rok

Taky by mě zajímalo kdo je volil,když teď na ne každý jenom nadává.Je to výsměch nám všem.Moje maminka platí 10200 elektriku,kolem 8000 nájem a zažádala si o příspěvek na socialce a dostala ani ne 1000 korun.A to má důchod a vdovský a z toho ji zůstává 1200,takže na jídlo ji zůstává 2200, což není ani minimum😡

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Leona

… přesně jako moje tchýně ….. no a ti co nadávají je většina a věřím, že je ne volili. Prostě byly zmanipzlovaný volby a dosažený pro Americký vlády. Jen v Maďarsku se jim to nějak nepodařilo. Ale pozor! Už na tom pracuji, mají tam čerstvě zvolenou prezidentu, která je loajální EU a Spojeným státům…. 🙄

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Leona

Ja teď žijí že 7stovek měsíčně.Pry mám dost!

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Monika

… no to snad ani nejde…. 🙄

Michal
Michal
1 rok

Všichni, kteří ste volili tuhle diletantskou pakáž si stoupněte před zrcadlo a dejte si pořádnou facku!

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Michal

A co máme dělat my, kteří jsme je nevolili…
PS. zatím ještě mám zbrojní průkaz…

Michal
Michal
1 rok
Reply to  Iris

Dobrý den Iris. Koukám, že mi dva jsme stálý přispivatelé 🙂. No raději bych reagoval na veselejší články… 🙄

Jirásek
Jirásek
1 rok
Reply to  Michal

Volili je podnikatele,neb jim tolerují jejich zlodějiny krácení daní,lobování a další lumpárny!