Úsporný tarif příští rok už nebude. Nahradí ho zastropování cen

Mluvilo se o něm tak dlouho, až mnozí začali pochybovat. Od jara se v České republice řešil takzvaný úsporný tarif, který byl nakonec v létě s velkou parádou představen. Domácnosti díky němu měly získat až 16 tisíc korun v rámci pomoci na drahou elektřinu a plyn.

Slíbená část nebude doplacena

Jenže pak stát zase začal couvat. Namísto toho, aby celou částku promítl do vyúčtování či záloh za energie, vyplatil letos nakonec jen menší část, která činí 2000 až 3500 Kč na každé odběrné místo elektřiny. Zbylá část byla přislíbena na příští rok, kdy měla být vyplacena do února.

Jenže situace se změnila. Pomoc ve výši několika tisíc už se vzhledem k dramaticky rostoucím cenám energií zdála být příliš nízkou, a tak musel přijít těžší kalibr v podobě zastropování cen.

Původně se přitom předpokládalo, že strop cen na elektřinu a plyn bude doplněním úsporného tarifu, který zůstane zachován. Řada domácností tak už očekávala, že v příštím roce jim z účtu za energie bude odečteno dalších přibližně 12 tisíc korun. To se však nestane. Stát sice definitivně schválil zastropování cen, avšak zároveň úsporný tarif zrušil, a to i včetně toho, co již bylo slíbeno.

Na první pohled to může dávat smysl, avšak situace některých domácností je tak složitá, že by jim dodatečná částka v rámci úsporného tarifu přišla vhod.

Foto: Shutterstock

Jinak zacílená pomoc

Oba typy pomoci jsou přitom odlišně zacíleny. Podle kritiků jsou zastropované ceny položené příliš vysoko. Některé domácnosti tak budou platit hodně, aniž by se stropu dotkly. Ten slouží především k tomu, aby lidé nemuseli platit částky, které by je zlikvidovaly.

Pakliže se ale někomu zvýší platba za energie třeba dvakrát, je to pro něj významné, ovšem zastropování mu nikterak nepomůže. Z hlediska státu jde stále o únosnou platbu. Naopak, pomoc z úsporného tarifu by takové domácnosti přišla vhod.

Podle kritiků pomůže zastropování především těm, kdo se nechovali příliš prozíravě, nefixovali své ceny, případně byli u méně spolehlivých dodavatelů, kteří v dobrých časech nabízeli nízké ceny, ale jakmile šlo do tuhého, na zákazníky se vykašlali. Zároveň není nijak omezeno, a tak hrozí, že se bude nejvíce doplácet na lidi s vysokou spotřebou, kteří si třeba vyhřívají bazény nebo sauny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Ne stát, nýbrž vláda Fialy. Tato vláda soustavně dokazuje, že je nevěrohodná, že postupuje diletantsky, že je ve vleku událostí a že nás ještě vícekrát nepříjemně překvapí. A lidé jsou natolik šokováni propadem své životní úrovně, že jako uhranutí dál volí partaje vládní koalice.