Stát snížil některým Čechům důchod. Sloužili komunistům

V České republice byla právě prolomena důležitá hranice. A sice, že na již vyměřené důchody se lidem nesahá. Tedy, že pokud už jim jednou byly nějak vypočteny a následně navyšovány, není možné, aby došlo k jejich dodatečnému snížení.

Paradoxní situace

Jenže právě to se teď stalo. Byl totiž odsouhlasen návrh, který snižuje výši důchodů některým lidem. Jde o jedince, kteří před rokem 1989 pracovali ve vysokých politických funkcí. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo, že právě tem bude poměrně výrazně důchod krácen, protože ho mají obvykle velmi vysoký a navíc morální charakter jejich tehdejší práce je zpochybnitelný.

Po změně režimu pak docházelo k velmi paradoxním situacím. Tehdejší prominentní funkcionáři totiž postupně začali dostávat výrazně vyšší důchody než ostatní, natožpak ti, které režim pronásledoval. Tito lidé totiž zase často nemohli pracovat, případně nemohli vykonávat své profese. Jenže při odchodu do důchodu se na důvody nikdo neptal a výměra jejich penze byla nízká.

Je proto spravedlivé, když tehdejší funkcionáři budou mít nově důchody podstatně nižší. Odpočet bude proveden paušální částkou ve výši 300 korun za každý započatý rok, kdy dotyčný působil v roli vysoce postaveného funkcionáře.

Foto: Shutterstock

Neudržitelné důchody

Nižší důchody těmto bývalým prominentům přijdou poprvé v březnu 2024. Pravdou ale je, že tento krok není činěn ani tak proto, aby se ušetřilo ve státním rozpočtu, jako spíše v rámci symbolické roviny, kdy zde evidentně panovala nespravedlnost.

S důchodovým systémem ale bude třeba provést podstatně hlubší změny, protože se utrhl ze řetězu a je neudržitelný. Přinejmenším bude třeba snížit tempo navyšování důchodů, ale kdo ví, pokud bude ještě hůře, může dojít ke snížení penzí všem.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments