Stát při zastropování cen elektřiny a plynu zapomněl na důležitou věc. Čechům se to drsně vymstí

Situace na trhu s energiemi už byla neúnosná. Vážně hrozilo, že lidem přijdou faktury, které již nebudou schopni uhradit. Proto bylo třeba udělat nějaký srozumitelný krok a předvést jasnou pomoci, nikoliv jen úsporný tarif, který se v průběhu svého schvalování stal spíše směšným, protože vůbec nic neřešil.

Řešení šité horkou jehlou

Stát nakonec zvolil zvláštní řešení. Říká mu zastropování cen, tím však ve skutečnosti není. Název tohoto opatření evokuje, že dodavatelé a výrobci energií nebudou smět prodávat elektřinu nebo plyn za vyšší než stanovenou cenu.

Tak tomu ale není. Jde o pouhý strop pro zákazníky, kteří nebudou platit více, než je stanoveno. Dodavatelé si ale budou účtovat stejně jako dosud nebo i více. Stát jim rozdíl jednoduše doplatí.

Je přitom velmi zvláštní, že nebyly stanoveny přesnější podmínky. Tato pravidla totiž přímo vyzývají k tomu, aby dodavatelé ceny nadsazovali, protože budou mít jistotu, že jim je stát proplatí. Zákazníci budou platit pořád stejně.

Foto: Shutterstock

Žádný tlak na úspory

Není ani omezeno množství elektřiny nebo plynu, které bude tímto způsobem dotováno. To je podle odborníků obrovská chyba. Právě opomnění tlaku na úspory se může zle vymstít. Například v Rakousku zavedli něco podobného, avšak jen pro určitou základní spotřebu. Kdo chce spotřebovávat víc, ať si to zaplatí.

České zastropování však počítá s tím, že bude levné energie garantovat i těm, kdo budou dále vytápět třeba na 25 stupňů. Odborníci se obávají také toho, že v důsledku příspěvku opadne zájem o úsporná řešení, jako jsou třeba solární panely. Do nich lidé investují ve snaze vyhnout se vysokým cenám energií.

V Česku tak dostáváme pouze další tupé opatření, které cílí úplně na všechny, a to i na ty, kdo to nepotřebují. Namísto toho, aby pomáhalo jen těm nejohroženějším. Bude stát stovky miliard ročně a nakonec ho zaplatíme všichni.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
JARYN
JARYN
1 rok

Proč stát ? Neschopní vládnoucí probruselští činitelé. Nazývejme věci pravými jmény!

Nikolová Milada
Nikolová Milada
1 rok

Tohle to je už prasárna, nemám slov!!!

Vlapu
Vlapu
1 rok

No já nevím.Co je to stát?Stát tvoří občané a ti platí daň z výdělku a ze spotřeby státu.Tak kdo to platí?My občané.Tady se neřeší tady se zadlužují populace ještě nenarozené.Pětikolko a ANO odejděte!
Počkat to už nezbude nikdo.😂🤣😂

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Vlapu

A vládnout nám bude japonský ekonomický migrant, kterého volí desetina lidí?

Cítíte se být duševně v pořádku?