Stát rozdá Čechům peníze na elektřinu a plyn. Někdo dostane hodně, jiný málo. Na kolik máte nárok?

Takzvaný úsporný tarif konečně nabyl alespoň trochu konkrétní podoby, a to po měsících nejrůznějších spekulací, kdy nebylo vůbec jasné, kolik jednotlivé domácnosti dostanou a zda vůbec něco. Zdá se, že k činu stát popohnala neustále se dramatizující situace, kdy ceny elektřiny a plynu po mírné pauze opět začaly prudce růst.

18 tisíc jen pro někoho

Nelze však říct, že by stát svou pomocí nějak zvlášť přesvědčil. Pokud jde o výhled na nejbližší období, potom by lidé měli v příštích měsících dostat pouhé dva tisíce korun, a to právě prostřednictvím úsporného tarifu. Pokud se započte i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje, potom je možné pomoc vyčíslit na 6000 korun.

Nejde ale ani tak o to, kolik domácnosti dostanou v tomto roce, ale jaká bude celková výše podpory za celou topnou sezónu. A tam by to mělo být už o poznání lepší. Maximální částka bude podle ministerstva průmyslu 18 tisíc korun, a to kumulativně na elektřinu a plyn.

Takovou částku ale nedostane každý. Maximální výše je totiž určena pro domácnosti s vysokou spotřebou. Domácnosti se střední spotřebou potom dostanou 14 nebo 15 tisíc korun a ty s nejnižším odběrem energií potom 11 tisíc korun.

Foto: Shutterstock

Dočkáme se začátkem roku

Jde o překvapivý závěr, protože dosud se tvrdilo, že by úsporný tarif měl být koncipován tak, aby všem pokryl určitou základní spotřebu energií a měl naopak motivační složku k úsporám. Teď se zdá, že něco takového v něm vůbec obsaženo nebude a naopak se tedy vyplatí energií spotřebovávat více.

Už záhy by měla být spuštěna speciální kalkulačka, ze které se lidé jednoduše dozvědí, na jakou pomoc mají nárok. O příspěvek se však nebude žádným způsobem žádat, bude zpracován prostřednictvím dodavatelů energií, kteří ho odečtou z vyúčtování, případě ze záloh.

Celková výše pomoci by měla být vyplacena začátkem příštího roku, možná už 1. února.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
1 rok

To přeci neni řešení, ani pomoc. Hlavně, že o tom ti mimoni drnčí od rána do večera. Hlavně to vymyslet dobře 😉 víte, že nejdůležitější jsou Pražáci. Sorry, ale všichni víme, že je to tak a vždy.

Josefina
Josefina
1 rok

Jasně, majitelé spekulativních bytů se napakují,chudáci budou mít h..o…. naše pětikolka brouků pytlíků to umí opravdu po kapitalisticku!!Janošíci naruby!!,a tak si tu žijeme…nebudu se divit, když dojde k sociálnímu třesku..i když čehuni mají hodně společného s fialovým hnus…em.Kecaji u piva a to je tak vše..opravdu musíme padnout na ústa,abychom se vzpamatovali z přežraného konzumu..nashle 3.září v Praze!!!!