Stát rozdává 16 tisíc na elektřinu a plyn. Co musíte udělat, abyste je dostali

Takzvaný úsporný tarif už je na cestě a od začátku podzimu by mělo být možné začít ho čerpat. Ačkoliv název napovídá něco jiného, ve skutečnosti nejde o žádný nový tarif, ale fakticky pouze o příspěvek pro každou domácnost na energie, tedy elektřinu a plyn.

Jak to bude probíhat

Stát na tuto podporu vyhradil celkem 30 miliard korun, přičemž každá domácnost, respektive odběrné místo, může čerpat maximálně 16 tisíc korun. To bohužel ještě neznamená, že budete mít nárok na celou tuto částku.

Oněch šestnáct tisíc je pouze maximem, na které dosáhne zřejmě jen část domácností, a to těch, kterým se výdaje na plyn a elektřinu zvýšily nejvíce. Půjde o komplikovaný výpočet, do kterého má vstupovat řada faktorů. Ministr průmyslu oznámil, že pravidla budou ovlivňovat, kolik kdo dostane. Nepůjde tedy o plošný příspěvek ve smyslu, že všichni dostanou stejně.

Pro jeho získání každopádně nemusíte dělat vůbec nic, tedy alespoň tak to úřady slibují. Dodavatel elektřiny a plynu má příspěvek započíst ve prospěch zákazníky, a to buď v zálohách nebo ve faktuře za celkovou spotřebu.

Foto: Shutterstock

Na chaty se vztahovat nebude

Dosud víme jen to, že výši příspěvku bude ovlivňovat tarif, který zákazník čerpá. Nějakým způsobem zřejmě bude zohledněno také to, zda lidé čerpají elektřiny v rámci zafixovaných cen, které se jim dosud třeba vůbec nezvýšil, nebo naopak již musí odebírat za aktuální tržní ceny.

Příspěvek je určen pro byty i rodinné domy, avšak nikoliv rekreační objekty.

Je však otázkou, nakolik efektivní pomocí úsporný tarif bude. Právě na podzim totiž hrozí další zvyšování cen energií a příspěvek by se tak mohl proměnit jen v kapku v rozbouřeném moři. Podobně jako sleva ve výši 1,5 Kč na pohonné hmoty.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lucie
Lucie
1 rok

ČEZ si půjčil od státu nemale peníze, nechápu proč když je jedním z největších dodavatelů v Evropě a jako státní podnik (80%) máme nejdražší elektriku na ktere mají neuvěřitelných 3000%…A těmito dotacemi pouze chtějí vše zamaskovat a uhladit. V naší zemi jsou opravdu úplně katastrofické média, která drží všem těm hajzlum prst v prdeli. Poslouchejte radši třeba svobodné rádio Tapin než koukat na televizi

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Lucie

Nechápete toho hodně a procenta v příkladu vám nesedí.

Jarka koberova
Jarka koberova
1 rok

Je to na dvě veci

Milan
Milan
2 let

Přesně tak

Nasrany chlap
Nasrany chlap
2 let

A jak bude vláda řešit auta která jezdí na CNG respektive zemní plyn. Vždyť lidí si auta na CNG kupovali hlavně kvůli úspoře za paliva a kvůli životnímu prostředí. To v dnešní zelené době kdy svět chce chránit planetu, žít zeleně teda odbourávat škodliviny co auta vypouští do ovzduší a CNG je dobrá volba,škodliviny má oproti benzínovým a naftovým motorům má minimální. Takže přestaneme jezdit šetrně k životnímu prostředí protože ceny CNG vyrostli tak nehorázně že si raději koupím starého golfa v naftě a budu jezdit na starý vyjetý olej protože v dnešní době si to svět žádá. Budu žít… Číst vice »

Ondřej
Ondřej
1 rok
Reply to  Nasrany chlap

Výstižné napsáno! Jezdím na LPG za luxusní cenu 18.5 Kč ale to co se teď děje, z toho musí mít greta pupínky!!! Benzín, energie nikdo neřeší, tak to dopadne přesně jak jste psal. A všechny Greendaily půjdou do pryč.

Lucky
Lucky
2 let

Jak chtějí jako určovat, co je a co není rekreační objekt či chata , chalupa ??? Může mě tohle někdo vysvětlit?

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Lucky

Lze to velmi snadno zjistit z odběru energií v čase. Nebo podle místa trvalého bydliště. Například.

Last edited 1 rok by Xavier
Pavel
Pavel
2 let

Takže zase nic, výpočet bude složitý, nebude se vztahovat na každého, oněch 16 tisíc bude maximum. Spoléhat se na takovouto nejistou státní pomoc je jako spoléhat se na čerta. Fialova vláda opět nafoukla velkou propagandistickou bublinu.

Magdalena Hejtmánková
Magdalena Hejtmánková
2 let
Reply to  Pavel

Fiala opět září blbosti.

Xavier
Xavier
1 rok

Naštěstí vy všichni jste chytřejší, tudíž si vyděláte dostatek peněz a nemáte vlastně žádný problém?

Last edited 1 rok by Xavier
Novák
Novák
2 let
Reply to  Pavel

Fiala chce jen znepruhlednit to, kdo to dostane a kolik bude fakticky příjemců. Je rozdíl něco tvrdit a skutečnost. Pokud to tvrdí pravicová vláda, je zcela jasné, jak to znovu tragicky dopadne. Možná jen dělá, že něco dělá a skutečnosti nedělá nic.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Novák

Tohle už je na psychiatra. Každý vám chce jen škodit.

Věra Červenková
Věra Červenková
1 rok
Reply to  Pavel

Presne tak.Bydlime na chatě,pořídili jsme si tepelne čerpadlo,ale bez dotace. A teď co?

Vratislav Uherek
Vratislav Uherek
2 let

Je to pouze politické rozhodnutí a nekompetentost politiků, kteří nás do této situace dostali. Rusko nam plyn dodá, pokud ho budeme chtít. Ale to my ne. USA ho koupí od Ruska a my si ho opět dražší koupíme od USA, ten samý plyn. Elektřina viz dokolečka omylana burza. V této situaci by novináři měli psát skutečný stav věcí a grilovat politiky od rána do večera a ne nam pouze oznamovat, co nás čeká kvůli jejich neschopnosti.

Vladimir
Vladimir
1 rok

Tak místo toho aby se vláda postarala o levný nákup surovin a levné energie, tak zadlužuje státní pokladnu dotacemi, které si nakonec rozdělí distributoři dalším zvýšením ceny, po volbách, je to volební past na hloupé voliče.