EU stanovila maximální teplotu, na jakou si v zimě zatopíte. To zmrzneme, volají lidé

Už je to v podstatně jasná věc. Na podzim a v zimě bude nutné zavést úsporná opatření, která plynou z předpokládaného nedostatku plynu. Ten už teď do Evropy v podstatě přestal téct. Zatím pouze v rámci oprav plynovodu Nord Stream, avšak panují vážné obavy, že plný provoz už se nerozeběhne.

Strop na vytápění

Některé evropské země tak už teď musí sahat do svých plynových zásobníků, které navíc nemají ani plně naplněné. Nevyšla tak ani nouzová strategie, že by se je do podzimu podařilo naplnit a následně z nich nějakým způsobem zimní sezónu přečkat.

Evropská komise tak už teď předkládá návrhy, jak vyjít v chladných měsících s menším množstvím plynu, než jaké je běžně potřeba. Jeden z nejpropíranějších návrhů přitom počítá s tím, že se bude moci topit pouze na 19 °C. Zatím by se to mělo týkat pouze komerčních a veřejných budov, avšak je možné, že to bude rozšířeno i na domácnosti.

V aktuální podobě by se však toto nařízení zcela jistě dotklo třeba kanceláří nebo škol. To by ale mohlo být velmi problematické. Sezení při takovéto teplotě už je poměrně diskomfortní a lidem může začít být zima, a to i tehdy, když se více oblečou.

Foto: Shutterstock

Je to příliš málo

Jsem zvyklá na teplotu 22 °C. Když manžel v minulosti zkoušel šetřit a snížil teplotu třeba na 20 °C, byla mi opravdu velká zima. Devatenáct stupňů, to si dlouhodobě nedovedu představit,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Dana z Prahy.

Dříve se často tvrdilo, že Češi jsou zvyklí si své domácnosti přetápět a následně v nich chodit třeba ve spodním prádle. Byl to určitý znak jejich komfortu, zatímco třeba na západě bylo už tehdy zvykem topit méně.

Ačkoliv návrh zatím nebyl schválen, okolnosti si to pravděpodobně vynutí. V některých zemích dochází k razantnímu omezování už teď. Například v Německu některá společenství bytových jednotek již omezila dodávky teplé vody pouze na ranní a večerní hodiny. Šetří tak na nutnosti ohřevu této vody po dobu 24 hodin denně.

I v České republice už se začínají ozývat hlasy, že bude jednoduše nutné se omezit, protože plynu nebude dostatek, případně bude tak drahý, že s ním i tak bude potřeba šetřit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Místo zavírání plynu zavřeme celou EU a bude tepla dost. !!!!

Kristián Zelený
Kristián Zelený
1 rok

Spolu to zvládneme 😀 říkali..

Stanislav
Stanislav
1 rok

Hurá. Budeme dodržovat zákony polárníků. Minimálně se mýt (úspora vody) , muži si nechají nárůst plnovous (sjednocení kultur) a ženy bobra. Doma bude sice trochu smradu, to vyvolá omezení návštěv, a tím zamezí šíření covidu, ale jinak nás bude hřát u srdce, jak jsme tomu Putinovi zatnuli tipec.

Radek
Radek
1 rok

A je to tu 🤣🤣🤣 už jen chybí rozvrh na záchod kolik kilo za rok smím vy…. !!! To jsou zm… !!! Už aby celá EU padla i s naším fialovým hnojem!!!

Marcela
Marcela
1 rok

Jelikož skoro netopim odjakživa.. nemám rada teplo a hnusny suchý vzduch, tak je mi to jedno😂 Radsi se u telky zachumlam do deky nez chrchlat ze suchého vzduchu a rano se budit s bolavou hlavou..

Noskovičová
Noskovičová
1 rok
Reply to  Marcela

👍👍👍 Presne, ľudia sú rozmaznani fracci

Josef
Josef
1 rok

Upřímně, můj tata už 3 roky přes zimu topí jen na hodinu denně na max 20°, jen tělo si musí zvyknout a nezačít brečet

Noskovičová
Noskovičová
1 rok
Reply to  Josef

👍👍👍

Lukáš
Lukáš
1 rok

to už je snad nad rámec jejich kompetence že nařizují jak si má člověk doma topit by mě zajímalo jak si mám vytopit místnost na 22 stupňů obyčejným radiátorem co v kterém bude dodávána což tím pádem bude normované každý barák je jinak tepelně izolovaný jinak tam uniká teplo aatd faktory v ČR ale rovnou v Evropské unii je velký blbá kov nebo tupounov to spíš snad bych rovnou užil válku to by vyřešilo hodně tahle hnusná věc jak to říct teď než aby museli válčit naše děti protože to už neni racionální .Jak mi může nějaká Evropská unie nakazovat… Číst vice »

Petr Liška
Petr Liška
1 rok

😂 Miloš Jakeš energetickou krizi řešil omezením výroby, obyvatel se nedotklo

Petr Liška
Petr Liška
1 rok

Dobře, zrušit ihned tedy koeficient na vytápění z okolních bytu v panelovém domě.Jelikoz 😂pokud bude člověk otužilý,bude platit možná více,než když by topil normálně.Jinak to nedává smysl