Stát začal rozdávat Čechům peníze na elektřinu a plyn. Ale jak, to se nečekalo

Po půl roce nejrůznějšího přešlapování a váhání se konečně ukázalo, jakým způsobem se stát rozhodl pomoci českým domácnostem s drahou elektřinou a plynem. Bohužel se zdá, jakoby tato pomoc cílila na potíže, které měli domácnosti před půl rokem. Teď už jsme ale mnohem dále a rozměr problému je podstatně větší.

Kolik přijde letos

Co tedy můžeme od státu čekat? Pozitivní zprávou je, že dojde k odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Ty jsou ale vzhledem ke dramaticky zvýšeným cenám už jen drobným příspěvkem, kterého si nikdo příliš nevšimne.

Hlavní pozornost tak byla napřena na takzvaný úsporný tarif, který měl přinést reálný odečet peněz ze zálohových faktur. Odborníci přitom upozorňují na to, že pomoc je třeba poskytnout co nejdříve, ideálně ihned.

Tak jednoduché to ale nebude. Letos, konkrétně pak v říjnu, totiž domácnosti dostanou pomoc ve výši 2000 až 3500 tisíc korun na elektřinu, a to podle distribuční sazby. Nejvyšší pomoc se vztahuje na nejčastější distribuční sazby D01d, D02d a D25d. Právě ty dostanou tři a půl tisíce, zatímco ostatní pouhé dva tisíce. V letošním roce se přitom nepočítá s pomocí na dražší teplo nebo plyn.

Foto: Shutterstock

Není to záchrana

V příštím roce pak bude pomoc už strukturovaná složitěji a bude poskytnuta na jednotlivé komodity podle spotřeby. Tento příspěvek by měl být zúčtován začátkem roku, možná již v únoru.

Ani on ale nebude nijak strhující. Se započtením letošního příspěvku by celková pomoc pro průměrnou domácnost měla činit 15 tisíc korun. Pakliže tak letos obdržíte 3500 korun, na příští rok připadá 11500 korun. Maximální celková výše pomoci pak bude 18 tisíc korun.

Na tohle jsme čekali půl roku? No to se teda vytáhli. Nové zálohy na elektřinu a plyn máme 14 tisíc měsíčně, takže nám to pokryje skoro přesně jednu platbu. Jestli má být tohle ta slibovaná záchrana, tak je to směšné,” říká pan Karel z Plzně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

K opravě: “potíže, které měli domácnosti”

Honza
Honza
1 rok

A proč by vláda měla lidem platit energie? Nebo snad dříve vláda platila lidem např. hypotéku nebo nákupy? Buďme rádi za každou i malou pomoc. Vláda nemá vůbec žádnou povinnost lidem něco hradit. Jen se tak roztočí inflace, která tady kvůli těmto sociálními příspěvkům bude v nadprůměrné výši ještě roky…

Aleš
Aleš
1 rok
Reply to  Honza

Vy asi žijete s Fialou a jeho přisluhovači! Vážně pochybuji o vašem duševním zdraví.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Aleš

Má pravdu. Pokud jste svéprávný a nepracujete pro stát/vládu, tak vám vláda rozhodně nemá co platit energie.

Bavím se o poměrech v ČR. U vás v rusku je to možná jinak, ale to neznám, nebyl jsem v rusku.

Marek
Marek
1 rok
Reply to  Honza

A čím asi lidu zaplatí ty zálohy na energie vážený pane.To co se děje je pouze chyba vlády tohoto státu že nemyslí dopředu nic jiného.Vsechny problémy řeší až když přijdou ale prevence nikde žádná není.A za jejich neschopnost máme my obyčejní lidé platit a nemít co do huby?Já se rozhodne v topení omezovat nebudu já si to platím tak budu mít doma teplo jaké chci já a ne jaké mi někdo nařídí.

Eva
Eva
1 rok
Reply to  Honza

Bylo by dobré, kdybychom si tak nějak obecně nepletli pojmy. Ona totiž elektrická energie nepatří mezi komodity, ale je veřejným statkem (už z titulu téměř monopolní výroby). S komoditou se dá obchodovat, ovšem s veřejným statkem se pouze nakládá a to skutečně patří do kompetencí veřejných institucí, zde státu. To šílenství, které česká vláda dopustila, nemá obdoby jinde v Evropě. Všechny vlády to řeší, jen ta naše čeká na “signály”….

Novák
Novák
1 rok

Nebude to ani jedna platba, cena energie půjde znovu nahoru. Je to jen uplácení voličů před volbami, aby znovu zvolili ty politiky, kteří je přivedou do bídy, exekuce a žebroty.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Novák

Vlastenče, víte vy vůbec, jaké volby teď budou?

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Xavier

Neví, ale zato umí pobavit 😄

Luboš
Luboš
1 rok

To je sice fajn, ale že cena pohonných hmot opět neúměrně stoupá, to už vládu nezajímá protože z toho na daních mají peníze a zloději se opět pakují.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Luboš

Které zloděje máte na mysli?

Satan
Satan
1 rok

Hlavně pozor ať jednou SPD nevyhrajou volby, bylo by to u nás jako v Berlíně od 30. Ledna 1933 do 30. Dubna 1945! Hlavně co se týče důchodců, co navrhuje Okamura. Vemte si ponaučení z historie. Přečtěte si Program NSDAP z 24. Února 1920 co požadoval Hitler pro seniory. A jak to dopadlo v praxi, ví celý svět.

Satan
Satan
1 rok

Kdyby lidi nebyli takový ovce a nikdo nechodil k volbám, neměli by vládu jakou si zaslouží. Potíž je v tom že to pak odserem všichni.

Xavier
Xavier
1 rok

Pokud má pan Karel platbu 14tis. měsíčně, provozuje malé datové centrum, nebo výrobnu, tudíž si na energie vydělá. Domácnost s takovým odběrem je nereálná.

Veronika
Veronika
1 rok
Reply to  Xavier

Bohužel reálná…my máme zálohu na elektřinu v půlce finského domu 3+1, kde máme vše na elektřinu, 10.000 Kč a snad bude stačit…podotýkám předtím záloha 4500 Kč před krachem Bohemia energy…

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Veronika

Co tam proboha máte? Měsíčně 5tis jsou zálohy za dvougenerační RD a 5-6 lidí s elektrokotlem, dodavatel PRE a máme nevýhodný tarif a vždy přeplatky!

Last edited 1 rok by Xavier
Miluška
Miluška
1 rok
Reply to  Xavier

Já od srpna platím 12 tis. zálohu na plyn 1 600,- za elektřinu a 600,- za vodu. A nemám žádnou výrobnu, obyčejný rodinný dům a žiji tam sama s maminkou.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Miluška

Já i paní na kterou reaguji, píšeme o ELEKTŘINĚ! Plyn nás nezajímá, ten nemáme.

Za ty peníze bych měl obratem nainstalovaný jiný kotel, ale každý to máme nastavené jinak.

Last edited 1 rok by Xavier
Jaromír
Jaromír
1 rok

Čekali jsme něco jiného od naší vlády, nechtějí se o nás starat jak řekla jedna členka vlády ale, zapomněla že,je placená z naší práce .

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jaromír

Vláda není zaopatřovací ústav. Pokud jste svéprávný, máte se o sebe postarat sám!

Karolina
Karolina
1 rok
Reply to  Xavier

Ale vlada je odpovedna za moznost zit normalne a z bezne mzdy. Takze nez priste neco vyblabolite, zkuste to trochu prohnat hlavou. Vlada zeme, kde netahla a vychcanci maji pohodlnou opulentni vyžírku a slusny pracujici clovek rozpocitava, zda a kdy uplati bydleni a kolik rohliku pak denne muze koupit, aby vysel do dalsi vyplaty, je vlada na h…o.
Mne se ty rohliky nastesti netykaji, ale nejsem dost blba a sobecka na to, abych nevnimala, kolik lidi se propada do bidy. Nezadrzitelne.

Satan
Satan
1 rok
Reply to  Xavier

Vám by se nelíbil pečovatelsky stát? 😄 Tomu nevěřím. Pokud tvrdite že ne, tak je to dvakrát tak pravda.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Satan

Nemám tu potřebu.

Satan
Satan
1 rok
Reply to  Xavier

Jojo, sytý hladovýmu nevěří. 🙂

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Satan

A hladový nevěří, že k nasycení stačí změnit práci 😉

Satan
Satan
1 rok
Reply to  Xavier

Když děláte práci která vás baví, je druhotné že vás uživí méně. Když děláte něco co vás nebaví, brzdy to bos pozná a dá vám výpověď.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Satan

Jenže ty okamuristy co tady brečí že se z 15 v čistým ani nenažerou, ta práce nejspíš ani nebaví.

Satan
Satan
1 rok
Reply to  Xavier

Okamura je nebezpečný. A hodně těch chudáku to neví.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Satan

Neví a chtějí stejnou bídu, rovným dílem pro všechny, jako v rusku.

Satan
Satan
1 rok
Reply to  Xavier

No, SPD je spíše hlavně návrat do třetí říše!

Satan
Satan
1 rok
Reply to  Jaromír

ODS a top09 je třeba poslat o hladu a bez koruny na Sibiř.

Jan
Jan
1 rok

Pi Stepankova, stat nic nerozdava, pouze “vlada prerozdeluje” a to jeste v neprospech obcanu CR.

Tereza
Tereza
1 rok

Vubec, ale vubec tomu nerozumim, ted jiz v rijnu nam pomuze 2000-3000tisicema, ale kam nam to poslou???? Mozna to ma kazdy jinak, ale ja jsem u PRE a vyuctovani mi delaji vzy behem unora, ted uz mam slozenky az do konce roku podlane co se txka zaloh od pre, tak jak to posloucha v tv zpravach, ma se to nekde zohlednit ve fakture kde teda, kdy???? Absolutne tomu vubec nerozumym, prosim ale normalni reci je tady nekdo kfo by mi to vysvetlil? To same -pobiram prispevek na bydleni, od Ledna SE!!!! CELOPLOSNE MEL ZVEDNOUT A TO NEJMENE O 1200,-?????? STALE… Číst vice »

Karolina
Karolina
1 rok
Reply to  Tereza

To jsou jen kecy v kleci. Uz i ti pitomci zacali chapat, ze neni daleko doba, kdy lide vyjdou do ulic, protoze uz dalsi varianta nebude.

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Tereza

Stát vám rozhodně nebude dávat 2-3 miliony, jak píšete. Další dezinformace!