Oblíbený olej v Česku musí být stažen z obchodů. Ukázalo se, že je jiný, než co slibuje

Čas od času se v českých obchodech objeví produkty, které musí být staženy z nejrůznějších důvodů. Někdy se v nich objeví něco nepřípustného, co by konzumenty mohlo ohrozit, jindy se ukáže, že daný produkt není tím, za co se vydává. Zatímco v případě prvním jde obvykle o náhodné pochybení, v tom druhém už bohužel někdy může jít o záměr.

Velké rozdíly mezi oleji

Obvykle se upozorňuje na to, že třeba v masných výrobcích není tolik masa, kolik výrobce deklaruje na obalu. Jsou ale i další výrobky, které mají s kvalitou pravidelné problémy. Vedle medů jde třeba o oleje, zejména pak ty dražší a zejména v dnešní době, kdy jejich cena poměrně dramaticky stoupá.

Za krále mezi oleji mnozí považují olivový olej. Ten se však prodává v několika kategoriích, které se mezi sebou poměrně podstatně liší. Na výběr je klasický olivový olej, následně panenský olivový olej a ten úplně nejvíc špičkový je extra panenský olivový olej.

Mohlo by se zdát, že je to vcelku jedno a řada lidí skutečně automaticky sahá po tom nejlevnějším, protože jsou všechny přeci z rozmačkaných oliv, tak jakýpak by v tom byl rozdíl. Odborníci by vás ale vyvedli z omylu. Například dobří kuchaři si na rozdíly opravdu potrpí a do svých výtvorů nepoužívají prakticky nic jiného než extra panenský olivový olej.

Foto: Shutterstock

Tento olej opravdu zklamal

Jenže pak je docela problém, když vám ho někdo prodává za vysokou cenu a vy pak zjistíte, že jste si koupili něco jiného. To je i případ olivového oleje značky Borges, který teď musí být stahován z obchodů. Upozornila na to společnost Makro, která ho prodávala. Konkrétně jde o olej s označením extra panenský a datem minimální trvanlivosti do 4. března 2023. Zemí původu je Španělsko, šarže L:213184063

Ukázalo se, že tento olej není možné prodávat jako extra panenský, protože nesplňuje požadavky na toto označení. Jednoduše není tak kvalitní. Je samozřejmě otázkou, zda došlo k nedopatření nebo se někdo pokusil prodávat horší olej jako lepší a vydělat na tom.

Borges je každopádně velmi oblíbenou značkou olivových olejů, kterou prodávají i další obchody. Podle všeho je zatím problém pouze s touto šarží.

Pokud jste si tento výrobek zakoupili, máte ho možnost v prodejnách Makro vrátit, ovšem pouze po předložení prodejního dokladu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
1 rok

Vždycky jde o prachy. Myslí si, že hlupáci Češi si nic jiného nezaslouží. Nemáme tu olivové háje, tak tomu nerozumíme. Bohužel, je pravda, že s ním nemáme moc zkušeností.

Josefina
Josefina
1 rok

No jo,pro prachy jde poctivost do kopru,..

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Vy platíte nájem dobrým pocitem a ne penězi?

Tady nejspíš nějaký rukama poctivě pracující nýmand něco zvoral a linka zabalila celou šarži do jiných obalů.

Last edited 1 rok by Xavier
Jony123
Jony123
1 rok
Reply to  Xavier

Já stejně olivový olej nemám rád a ušetříme doma kupujeme stejně řepkový a nebo slunečnicovy my do salátů nedávame olej žádný jen ocet jsme Češi a ne Italové