Stát zase pomůže hlavně bohatým, zlobí se ekonom. Chudší dostanou jen drobné, ukázalo se

Je těžko pochopitelné, jak český stát dokázal zamotat chystanou podporu na zvýšené ceny energií, které se začalo říkat úsporný tarif, jakkoliv je to značně nepřesné. Ve skutečnosti totiž půjde pouze o slevu z faktury, respektive ze záloh. Už několik měsíců se hraje o to, jak má být vysoká.

Pomoc bude letos mizivá

V předchozích týdnech se zdálo, že už je rozhodnuto a tato podpora na platby elektřiny a plynu dosáhne výše až 16 tisíc korun na jedno odběrné místo, respektive domácnost. Dokonce už byl přijat příslušný zákon, se kterým souhlasili prakticky všichni.

Pak se to ale celé zase začalo měnit. Zaznívala přitom kritika, že takový příspěvek je poměrně malý, když se některým domácnostem platby zvedly mnohonásobně. Například majitelé rodinných domků vytápěných plynem si musí připlatit třeba ze 40 tisíc na 140 tisíc, a k tomu ještě elektřina.

Dávalo by tedy smysl, aby ti nejpostiženější dostali ještě významnější podporu. To se ale nestane. Ministerstvo průmyslu naopak uvádí, že se celá záležitost bude muset rozložit do letošního a příštího roku. To znamená, že letos dostanou lidé pomoc jen v řádu nižších jednotek tisíc. Mluví se přibližně o dvou tisících, což už je skutečně směšné, pokud vezmeme v potaz, že od října se začíná topit naplno.

Foto: Shutterstock

Zpackaná pomoc

Chystaná pomoc má i další potíže, na které v televizi Prima upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj se dala pojmout mnohem lépe, a to tak, aby potřební dostali takové částky, které pro ně budou významné a rozhodující. Tedy takové, které budou představovat skutečnou pomoc.

Zvolené řešení je ale jiné. Opět půjde o plošnou pomoc, která pomůže bohatým, kteří to přitom vůbec nepotřebují. Stejný příspěvek mají totiž obdržet i milionáři a miliardáři, kterým to jen ušetří na vytápění bazénu, zatímco méně movití lidé budou nadále v problémech a nebudou zvládat platit zálohy za energie.

Podle ekonoma Víta Hradila měl stát dvě možnosti. Mohl pomoc zacílit rychle a hloupě, nebo pomalu a přesně. Nakonec ale vznikl kočkopes a z obou možností se vybralo to horší. Výsledná pomoc je tedy pomalá a hloupá.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 rok

Fiala pomáhá jen svojím mafiánům

Buchta Zdeněk
Buchta Zdeněk
1 rok

Nevím, proč se někdo diví.Vždycky, když byla u moci ODS,tak to bylo jenom pro bohaté.Ty chudé potřebovala oblbnout jenom při volbách

Vladimír
Vladimír
1 rok

Nebojte ….taky na vás dojde….

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Vladimír

Ivana má pravdu. Energie o stokoruny, rohlík o 50 haléřů, maso stojí jen o pár korun za kilo víc a pořád je ve slevách, tudíž i levnější než předtím. Evidentně má problém jen menší skupina lidí, kteří nejsou ochotni se svou situací něco dělat. Vidím to na spoustu nezbytností v jejich rozpočtu. Alkohol, cigarety, cukrovinky a další hlouposti.