Češi ve velkém dělají na letištích ostudu. Známí jsou jedním zlozvykem, který zlobí kapitány letadel

Letní dovolená u moře se v České republice stala již standardem, který si chtějí dopřát lidé ze všech vrstev společnosti. Ostatně, zájezdy se postupem času staly dostupnějšími a cestu k moři si dnes může dovolit stále více lidí. Ti pochopitelně cestují především letecky, což je nejrychlejší a nejpohodlnější.

Češi cestují stále více

Ačkoliv cestovní ruch v Česku neustále roste a čím dál tím více lidí má s cestováním letadlem zkušenosti, bohužel se nedá říct, že by Češi byli vzornými pasažéry, jak upozorňují experti na cestování.

Pravda, něco se přeci jen zlepšilo. Lidé konečně nepřijíždějí na letiště na poslední chvíli, kde se pak divili, že jejich přepážka už je uzavřená a do letadla se jen tak nedostanou. Dnes už drtivá většina českých turistů dobře ví, že je třeba být na letišti dvě až tři hodiny před samotným odletem.

To tedy už problém není. Naopak, lidé si zvykli brát i čas na letišti jako svého druhu zážitek, který k vytoužené dovolené patří. Jenže to je součást nového problému. Cestovatelé sice dorazí kufry, okamžitě si stoupnou do fronty na odbavení, kde předají svá zavazadla a míří k pasové kontrole.

To vše zabere v optimálním případě pár desítek minut a následně se otevírá značný časový prostor k různým požitkům na letišti, kterých je stále více. Ať už jde o zajímavé obchody nebo třeba restaurace.

Problém spočívá v tom, že v této chvíli už se lidé cítí jako na dovolené a zapomínají na veškeré povinnosti. Chtějí si jednoduše užívat.

Foto: Shutterstock

Velká bezohlednost

To však bohužel nemusí vždy skončit zrovna dobře. Cestující by si totiž měli ještě pohlídat moment nástupu do letadla. Tím už se ale mnozí nezaobírají a mají pocit, že do letadla už se nějak dostanou. Čas přitom plyne rychleji než se zdá, a než se nadějí, může letecká společnost začít vpouštět lidi na palubu.

Pokud se dotyčný nedostaví na palubu, spouští se nepříjemný proces, kterého jsou Češi bohužel velmi často přímými účastníky. Začíná vyvolávání jmen opozdilců po celém letišti. Všem kolem je v takové chvíli jasno, že jde o nepříliš zkušené cestovatele, kteří se zapomněli někde v obchodě nebo na kávě.

Bohužel, najdou se i takoví jedinci, kteří si z vyvolávání vlastního jména dělají legraci a schválně zdržují. Namísto toho, aby se urychleně dostavili, třeba ještě dopíjí nebo dojídají, jakoby se nic nedělo. Však všichni ostatní mohou počkat.

Pokud totiž někdo nechal odbavit své zavazadlo a nachází se v tranzitním prostoru, je nutné, aby do letadla nastoupil. Takové jsou bezpečnostní předpisy. A tak se postupně zintenzivňuje hledání těchto opozdilců. Kapitáni letadel tyto situace pochopitelně nesnášejí, protože mohou velmi snadno způsobit opoždění letu. A to nejen o čas, o který se prodlouží samotné nahánění opozdilců. Letadlo v takovém případě může přijít o svůj přidělený časový slot, a pokud je na letišti zrovna rušno, musí i delší dobu čekat na další.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jarin
Jarin
1 rok

Polák to bych čekal to sou krysy po celém světě toho rozeznáte na sto metrů a kort při jízdě autem jednoduše hovada ze stejnýma ksichtama.Slováci tak to sou bacove co nahánějí barany ale jinak sou docela v klidu až na Chorvatsko kde řvou po sobě jako by byli v Trenčíne ve večerce prostě sou hlasití to už dávno víme.A Češi hrůza no co dodat – když dovolená tak aspoň v Karibiku abychom se vyhnuli Homolkovejm a podobným českým rodinám jenomže to není řešení poněvadž opět narazíme na Poláky takže jedině hodně slivky sebou a vydržet to