Stoprocentní způsob, jak vzpamatovat i tu nejzašlejší orchidej. Bude opět prospívat

Orchideje jsou okouzlující květiny, které ozdobí každou domácnost a udělají radost snad každé ženě. Péče o ně není nijak extra náročná, o to smutnější je, že pouze kvůli nedostatku znalostí často orchideje končí na smetišti, přitom by klidně mohly dál zdobit naše domovy. Jak orchidej opět oživit? A jak se o ni vlastně starat?

Co potřebuje orchidej

Dostatek světla, přiměřeně vody, pravidelné prořezávání, v případě potřeby přesazení. Orchideji se nejlépe daří na slunném, teplém místě, ale ani to se nemá tak úplně přehánět. Pokud jsou listy vaší orchideje tmavě zelené, dostává slunečního svitu málo, proto ji přemístěte jinam. Pokud jsou naopak listy žluté, následně bílé a následně hnědé, nebo na dotek horké, potřebuje trošku stinnější a chladnější místečko. Orchidejím neprospívají teploty nižší než 10 °C a vyšší než 27 °C.

Pokud jsou kořeny orchideje suché a scvrklé, musíte zalévat více. Většina problémů s orchidejemi je však způsobena spíše nadměrným zaléváním. Pokud si všimnete nahnilých kořenů, zalévání rozhodně omezte. Jak správně zalévat? Správné je květinu pouze „prolít“. To znamená zalít svrchu a vodu, která steče do podšálku květináče, vylít pryč. Jednoduše to můžete provést také ve vaně nebo ve dřezu.  Na zalévání je nejlepší dešťová voda, případně aspoň jeden den odstátá voda z vodovodu.

Foto: Shutterstock

Zkraťte, přesaďte, pohnojte

Rozhodně se orchideje nezbavujte jenom proto, že aktuálně nekvete. Orchidej, ostatně jako většina rostlin, kvete v cyklech, takže se nebojte, vykvete znovu. Jak tomu tedy prakticky napomoci?

Jakmile květy odpadnou, nebojte se udělat dramatický krok. Vybavte se sterilními zahradnickými nůžkami a zkraťte stonek tak, ať vám zbyde pouze nějakých 2,5 cm.  

A pokud navíc orchideji kořeny začínají vyčnívat ze dna, je čas na přesazení. Jak na to? Zalijte orchidej a něžně ji vyjměte z květináče, kořeny mírně uvolněte a „oprašte“, poté přemístěte do nového květináče, ideálně určeného pro pěstování orchidejí. Ten má totiž spoustu drenážních otvorů. Dejte pozor, abyste však nevybrali květináč příliš velký, kořeny musí držet při sobě. Aby se vaše orchidej měla co nejlépe, dopřejte jí také speciální hnojivo, které potřebuje.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments