Stovky let používaná metoda zajistí doslova bleskový růst rostlin. Stačí jediná přísada a je vymalováno

Rostliny, stejně jako lidé, potřebují specifické živiny pro svůj zdravý růst a rozvoj. Můžeme najít mnoho způsobů, jak je poskytnout, ale jedna metoda, která vás možná dosud nenapadla, je použití epsomské soli. Možná je to právě to pravé, co vaše rostliny potřebují.

Skvost, který je plný živin

Epsomská sůl je tajnou zbraní mnoha zahradníků. Je zvláště užitečná pro různé druhy rostlin, včetně rajčat, růží, azalek a paprik. Rostliny ocení deset procent hořčíku a třináct procent síranů, které epsomská sůl obsahuje, zejména během růstové fáze.

Přírodní zdroj živin pro rostliny i půdu

I když někteří zahradníci mohou mít smíšené názory na účinnost epsomské soli, mnozí ji oslavují jako účinný přírodní zdroj živin. Dá se využít jako hnojivo, které občas nabízíte rostlinám jako rajčatům nebo růžím. Tato sůl má navíc vysoké pH a pomáhá tak neutralizovat kyselou půdu.

Ochrana zahrady bez chemie

Můžete ji vyzkoušet i jako náhradu chemických pesticidů, protože pomáhá odrazovat škůdce jako jsou slimáci a hraboši. Posypáním půdy kolem rostlin tak zajistíte nejen dostatečnou výživu pro rostliny, ale také přirozenou ochranu vaší úrody.

Kdy použít epsomskou sůl?

I když je epsomská sůl velmi užitečná, je důležité vědět, kdy ji použít. Stejně jako u mnoha jiných hnojiv není doporučeno ji používat během období květu rostlin. Ideální čas pro její použití je na začátku jara, kdy rostliny začínají růst a objevují se první listy, nebo po odkvětu.

Foto: Shutterstock

Jak ji na zahradě použít?

Použití epsomské soli v zahradničení je relativně jednoduché. Nejčastější způsob, jak ji aplikovat, je buď roztokem, nebo přímým nasypáním na půdu. Pokud se rozhodnete pro roztok, jednoduše rozpusťte 2 polévkové lžíce epsomské soli v 1 litru vody a tímto roztokem pak zavlažujte rostliny. Tento postup by se měl opakovat přibližně jednou za měsíc.

Přímé nasypání soli na půdu je další možností. Stačí posypat epsomskou sůl okolo kořenů rostliny a následně ji dobře zalít. Tato metoda je zvláště užitečná pro rostliny, které mají hluboké kořeny.

Některé rostliny mohou reagovat na epsomskou sůl lépe než jiné. Proto je dobré začít s menším množstvím a postupně přizpůsobovat dle potřeb a reakcí rostlin.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments