Nerez v domácnosti nejlépe vyčistíte prošlou potravinou, kterou má doma každý

Udržovat domácnosti v pořádku a čistotě je nikdy nekončící disciplína. Někdo si k tomu účelu pořizuje v drogeriích širokou škálu čisticích prostředků. Jiný dává před chemií přednost přírodním produktům, které mnohdy fungují lépe a neničí životní prostředí ani obsah našich peněženek.

Například o octu a jedlé sodě už jsme popsali spoustu papíru. Málokoho proto dnes překvapí, jak mnohostranní pomocníci v boji se špínou to jsou.

Čistěte nerez prošlým mlékem

Ovšem napadlo by vás, že k čištění můžete použít zkyslé mléko? Jistě už jste také někdy otevřenou krabici s mlékem nestačili včas spotřebovat a ono zkyslo. Nebo v dnešní době možná spíše zhořklo.

A i když ještě nebylo chuťově poznamenané, ale začalo zapáchat, ani takové mléko se nám nechce pít. Přesto ho nevylévejte! I v tomto stavu se dá využít a to k čištění nerezového nádobí, příborů nebo třeba odpadkových košů.

Právě nerezové koše, které jste si často pořídili kvůli lesku, pro který jim to tak sluší, bývají plné skvrn. Někdy jsou to zbytky čisticích prostředků a jindy kapky vody, které na nich zanechávají obtížně stíratelné skvrny. A právě tady vám pomůže prošlé mléko, které byste beztak vylili. Bakterie mléčného kvašení jsou přitom nečekaným odstraňovačem skvrn.

Namíchejte si superčistič

Stačí, když k 300 ml zkvašeného mléka přidáte 1 polévkovou lžíci soli, 1 lžičku mycího prostředku a 2 lžičky sody.  Suroviny řádně promíchejte nebo v láhvi protřepte a vzniklou tekutinou začněte otírat nerezové povrchy. Nenechávejte ji zaschnout, ale hned hadříkem stírejte. Uvidíte, kolik nečistot na něm ulpí a váš koš, hrnec nebo příbory budou opět jiskřit jako nové. Bez skvrn a matných pruhů.

Tento trik můžete použít na jakýkoli povrch z nerezové oceli, protože právě nerez se směsí na bázi mléka čistí nejlépe. Takže i ledničky, talíře a nejrůznější dekorace, které už se nelesknou, jak by měly.

Foto: Shutterstock

Zatočte i se rzí

Zářivých povrchů na nerezových předmětech, které ale byly napadeny rzí, dosáhnete, když je otřete octem. Zřeďte ocet s vodou v poměru 2 : 8 nebo smíchejte kyselinu citronovou se sodou a vodou. Tyto směsi vám pomohou odstranit nejen rez, ale i vodní kámen a jiné sedimenty. Mastné skvrny z nerezu zase odstraníte lihem.

Buďte na ně jemní

V každém případě používejte měkké a jemné materiály, jako jsou kartáče s jemnými štětinami, houby a utěrky z mikrovlákna. Povlak, který objekty chrání před rzí, bývá tenký a tvrdými kartáči, drátěnkami nebo agresivními pastami byste ho mohli poškodit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments