Strašák jménem náhlé úmrtí novorozence

Náhlé úmrtí novorozence představuje jednu obrovskou noční můru každého rodiče. Podle statistik se SIDS neboli neočekávané úmrtí bez zjevných příčin jinak zdravých miminek týká cca 25 dětí do jednoho roku ročně, přičemž k němu nejčastěji dochází mezi 2. až 5. měsícem života. Pakliže máte malé miminko nebo svůj poklad teprve nosíte pod srdcem, pak se určitě ptáte, jestli se SIDS vůbec dá nějak předejít.

Co je náhlé úmrtí novorozence neboli SIDS?

I když je to velmi nepříjemné téma, o kterém se až tak často nemluví, ve světě se děje a samozřejmě i u nás v České republice jsou známé případy, které jasně dokazují, že SIDS dokáže zaskočit úplně každého.

SIDS neboli náhlé úmrtí novorozence je jev, který ani lékaři mnohdy nedokáží vysvětlit. Ve velké míře jej ovlivňuje genetika, se kterou bohužel vůbec nic neuděláte. Zpravidla jej nedoprovází vůbec žádné příznaky, zdravé miminko může klidně a nerušeně spát, ale náhle a zničehonic dojde k zástavě dechu, na kterou může miminko umřít.

Dá se mu nějak předejít?!

To je otázka, na kterou se určitě ptá každý milující rodič. Není se čemu divit, že i vás SIDS straší, vždyť se jedná o vašeho drobečka, pro kterého logicky chcete jen to nejlepší.

Někteří odborníci rodičům doporučují alespoň základní opatření, se kterými lze snížit riziko vzniku náhlého úmrtí novorozence:

V těhotenství:

  • nekuřte
  • neužívejte drogy
  • nepijte alkohol
  • dbejte na správnou výživu
  • věnujte pozornost důkladné prenatální péči

Po narození miminka:

  • miminko ukládejte na záda
  • před spaním v místnosti vyvětrejte
  • dbejte na dodržování vhodné teploty v pokoji
  • zajistěte miminku v postýlce pevnou podložku
  • odstraňte z postýlky volné textilie

Monitor dechu může rodiče uklidnit

Mnoho rodičů si po (nebo ještě před) narození miminka pořizuje monitor dechu, který se umisťuje do postýlky, ve které novorozenec spinká. Monitor následně hlídá dechovou frekvenci a jakmile se objeví nějaká abnormalita, začne hlasitě pípat, čímž rodiče okamžitě upozorní, že něco není v pořádku.

Spousta rodičů si pomoc monitoru dechu nemůže vynachválit, rádi bychom ale upozornili na jeden fakt a tím je, že se monitory kolikrát spustí na tzv. falešný poplach, takže rodiče akorát zbytečně vyděsí, i když se vlastně vůbec nic neděje a jejich miminko je úplně v pořádku.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments