Strašák jménem náhlé úmrtí novorozence

Náhlé úmrtí novorozence představuje jednu obrovskou noční můru každého rodiče. Podle statistik se SIDS neboli neočekávané úmrtí bez zjevných příčin jinak zdravých miminek týká cca 25 dětí do jednoho roku ročně, přičemž k němu nejčastěji dochází mezi 2. až 5. měsícem života. Pakliže máte malé miminko nebo svůj poklad teprve nosíte pod srdcem, pak se určitě ptáte, jestli se SIDS vůbec dá nějak předejít.

Co je náhlé úmrtí novorozence neboli SIDS?

I když je to velmi nepříjemné téma, o kterém se až tak často nemluví, ve světě se děje a samozřejmě i u nás v České republice jsou známé případy, které jasně dokazují, že SIDS dokáže zaskočit úplně každého.

SIDS neboli náhlé úmrtí novorozence je jev, který ani lékaři mnohdy nedokáží vysvětlit. Ve velké míře jej ovlivňuje genetika, se kterou bohužel vůbec nic neuděláte. Zpravidla jej nedoprovází vůbec žádné příznaky, zdravé miminko může klidně a nerušeně spát, ale náhle a zničehonic dojde k zástavě dechu, na kterou může miminko umřít.

Dá se mu nějak předejít?!

To je otázka, na kterou se určitě ptá každý milující rodič. Není se čemu divit, že i vás SIDS straší, vždyť se jedná o vašeho drobečka, pro kterého logicky chcete jen to nejlepší.

Někteří odborníci rodičům doporučují alespoň základní opatření, se kterými lze snížit riziko vzniku náhlého úmrtí novorozence:

V těhotenství:

  • nekuřte
  • neužívejte drogy
  • nepijte alkohol
  • dbejte na správnou výživu
  • věnujte pozornost důkladné prenatální péči

Po narození miminka:

  • miminko ukládejte na záda
  • před spaním v místnosti vyvětrejte
  • dbejte na dodržování vhodné teploty v pokoji
  • zajistěte miminku v postýlce pevnou podložku
  • odstraňte z postýlky volné textilie

Monitor dechu může rodiče uklidnit

Mnoho rodičů si po (nebo ještě před) narození miminka pořizuje monitor dechu, který se umisťuje do postýlky, ve které novorozenec spinká. Monitor následně hlídá dechovou frekvenci a jakmile se objeví nějaká abnormalita, začne hlasitě pípat, čímž rodiče okamžitě upozorní, že něco není v pořádku.

Spousta rodičů si pomoc monitoru dechu nemůže vynachválit, rádi bychom ale upozornili na jeden fakt a tím je, že se monitory kolikrát spustí na tzv. falešný poplach, takže rodiče akorát zbytečně vyděsí, i když se vlastně vůbec nic neděje a jejich miminko je úplně v pořádku.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

6
Komentujte

avatar
6 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
6 Autoři komentářů
KatkaPetralevandulaelangerovaJiří Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Katka
Host
Katka

Před 25 lety mi monitor dechu zachránil život ❤️

Petra
Host
Petra

Měli jsme taky spousty falešných poplachů,ale neměnila bych,už jen pro nás klid a viděla jsem i maminku,která měla monitor v kočárku,bylo nedonošené a proto riziko větší a je pravda,že u obou dětí jsem je hlidala, když spali v kočárku

levandulae
Host
levandulae

Mám monitor dechu už na druhé dítě a mužu v klidu spát. Hlídá to za mě dítě a i kdyby bylo milion falešných poplachu tak to přežiju,protože vím,že to za mě hlídá mého drobečka

Loading...