Jak zjistit, zda náhodou nejste hypochondr?

Když se řekne hypochondr, většina lidí si vybaví člověka, kterému neustále něco je, pořád sám sebe zkoumá a pozoruje, hledá na sobě všechny možné příznaky, které následně přisuzuje těm či oněm nemocem a u lékaře stráví mnohem více času nežli doma. A co vy? Nejste náhodou taky hypochondr?

Kdo je hypochondr?

Hypochondra bychom mohli definovat jako jedince, který stále mluví o svých zdravotních problémech, nejčastěji o domnělých nemocech. Často to vypadá, že si daný člověk v tom svém stěžování si docela libuje a že ho to baví. Pravda je ovšem taková, že zdání v tomto případě klame a hypochondr se všech těch nemocí, potíží a bolístek vlastně hodně bojí.

Hypochondři pozorují sami sebe, hledají na sobě to či ono, každý možný příznak hned přiřadí určité nemoci, stráví hodně času vyhledáváním informací na internetu, hledají nové nemoci a následně zjišťují, že podle příznaků jimi vlastně trpí taky. A takhle pořád dokola.

Jak poznáte, že trpíte hypochondrií?

Většina lidí si o hypochondrech často myslí, že jsou to obyčejní simulanti. Ve skutečnosti je nelze označovat jako simulanty, protože pakliže tohle stěžování si trvá déle jak 6 měsíců, pak už může být řeč o nemoci, která se příhodně nazývá hypochondrie. Ano, skutečně je to nemoc, žádný výmysl ani blábol.

Pokud člověk trpí hypochondrií, nejenže na sobě hledá všechny možné příznaky, ale zpravidla si i sám naordinuje vhodnou léčbu nebo léky. Velmi často do sebe cpou velké množství nejrůznějších vitamínů a doplňků stravy, protože jsou přesvědčeni, že je potřebují. Pomoc od psychologa či psychiatra odmítají, místo toho jsou doslova pečení vaření u jiných lékařů, kde se nechávají opakovaně vyšetřovat.

Proč hypochondrie vzniká?

To je velmi dobrá otázka, na kterou ale bohužel neexistuje přesná odpověď. Nikdo ještě neodhalil přesnou příčinu vzniku této nemoci, odborníci se ale shodují na tom, že má své kořeny v psychice. Hypochondrií totiž velmi často začnou trpět jedinci, kteří sami sobě moc nevěří, pochybují o sobě a mají pocit, že se o ně lidé v jejich okolí vůbec nezajímají.

Proto svou mysl zaměstnají právě nemocemi, které na sobě hledají. Bohužel stěžováním si a neustálým opakováním svých problémů hypochondr sužuje nejen život svůj, ale negativní vliv to má i na lidi okolo něho.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.