Strašná zpráva pro Čechy. Zadrhli jsme se, jde to do kopru. Přijde drsná rána

Česká ekonomika je v obrovských problémech a je jen otázkou času, kdy se to začne podepisovat na životní úrovni obyvatel. Ti se mají na první pohled stále ještě dobře a poptávka z jejich strany je relativně silná, i když třeba maloobchodní tržby setrvale klesají.

Dobře už bylo

Brzy však může přijít doslova sešup, protože se to tady opravdu nevyvíjí dobře. Nejnovější údaje o hrubém domácím produktu totiž pro ekonomy přinesly doslova šok. Málokdy totiž Česká republika dopadne tak špatně jako právě teď.

Je totiž doslova nejhorší z celé Evropy. Zatímco všechny země se v minulých letech potýkaly s problémy, které způsobily lockdowny či konflikt, už se zároveň všechny dokázaly dostat nad úroveň z roku 2019. S jedinou výjimkou, a tou jsou právě Češi. Ano, země jako Řecko, Španělsko, Bulharsko nebo Rumunsko jsou na tom v tomto ohledu výrazně lépe.

Česká ekonomika se stále nedokáže pořádně odrazit, což je pozoruhodné. Dříve jsme totiž byli zvyklí na kontinuální růst. Právě ten stál i za tím, že tu máme rekordně nízkou nezaměstnanost. Pokud to ale takhle půjde dál, s tímto se budeme muset rozloučit. Naopak, hrozí nám, že se staneme problémovou zemí s vysokým počtem nezaměstnaných. Jednoduše proto, že firmám se nebude dařit.

Foto: Shutterstock

Úspory jsou pryč

Vůbec tomu nepomáhá ani vysoká míra inflace, kterou se nedaří krotit. Už jsme ve třetím roce, kdy je vysoko nad svým cílem a navzdory přáním České národní banky se nezdá, že by se měla nějak rychle umoudřit. Lidé tak přicházejí nejen o kupní sílu, protože vše zdražuje, ale rovnou i o hodnotu svých úspor.

A aby toho nebylo málo, Evropská unie prosazuje ústup od staré ekonomiky tažené hlavně výrobou vozů se spalovacím motorem a další techniky, což bude mít na Česko jednoznačně negativní dopad. Už teď největší zaměstnavatel v Česku, mladoboleslavská Škodovka, mluví o propouštění. Něco takového bylo ještě nedávno zcela nepředstavitelné.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
1 rok

To pošlete premiérovi. My to vidíme.

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Pepa

Prosím poslat z dovětkem, že se chudnoucí stát nemá montovat do toho, do čeho mu nic není a neprovokovat .