Švédské utěrky jsou ideální náhradou papírových rolí. Skvěle sají a hodně ušetří

Úklid domácnosti je nikdy nekončící záležitostí, která nás většinou nijak zvlášť netěší, přesto se dělat musí. Není proto divu, že si jej chceme ulehčit, jak jen to jde. Naštěstí existuje celá řada prostředků, které nám mohou pomoci. Jedním z nich jsou i takzvané švédské utěrky, které usnadňují především úklid kuchyně.

Praktické, savé i levné

Kuchyně je tradičně místem, které nejvíce trpí na nepořádek. Zvlášť pokud denně vaříte, musíte se potýkat s neustálým mytím nádobí, čištěním spotřebičů i údržbou pracovní plochy. Možná jste si proto navykli používat role papírových utěrek. Na první pohled jsou praktické, ale jejich spotřeba je obrovská a jejich savost taky nedosahuje žádných závratných výsledků. Zkuste je proto nahradit mnohem výhodnějšími švédskými utěrkami.

Jak název napovídá, zrodily se tyto utěrky ve Švédsku a to v roce 1949. Od té doby se staly oblíbené po celém světě. Jedná se o jakousi kombinaci houbiček a papírových utěrek. Vyrábí se z dřevité buničiny a bavlny. Mají skvělé sací schopnosti a dlouhou životnost – dají se jednoduše omýt a vyždímat a poté použít znovu. A jako bonus stojí jen pár korun.

Kromě všestranného využití, vám švédská utěrka vydrží i několik měsíců a navíc jsou biologicky rozložitelné. / Foto: Shutterstock

Pro všestranné využití

Švédské utěrky se dají použít v kombinaci s běžnými čisticími prostředky. Kromě kuchyně najdou svoje uplatnění i v koupelně, při mytí oken nebo při údržbě vnitřku auta. Počítejte však s tím, že kvůli jejich savosti nejsou úplně vhodné na vysoušení nebo leštění lesklých povrchů. Použitou švédskou utěrku můžete vyprat nejen ručně, ale i v pračce, případně v myčce nádobí.

Utěrky vám budou sloužit několik dlouhých měsíců – záleží samozřejmě jak často a jakým způsobem je používáte. Některé mohou vydržet až dvě stě použití.

Nezatěžují přírodu

Milovníky ekologie jistě potěší, že na výrobu těchto utěrek se spotřebuje méně energie a materiálu než na papírové role. Navíc jsou švédské utěrky díky svému složení biologicky rozložitelné – a to v horizontu šesti až osmi týdnů. Můžete je tedy s klidným svědomím hodit i na kompost.

Pokud jste se rozhodli tyto pomocníky v domácnosti vyzkoušet, vězte, že je snadno seženete v běžných supermarketech, drogeriích a obchodech s domácími potřebami, stejně jako na internetu.

Foto: Shutterstock, zdroj: CNN

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments