Sychravý podzim přichází. Jak posílit imunitu proti virózám?

Deštivé počasí, větrno, lezavá zima, padající listí… Je tu podzim a také čas na posílení imunity. S chladnějším počasím přichází větší zátěž na náš imunitní systém. Co můžete udělat proto, abyste se vyhnuli podzimnímu nachlazení a útoku virů? Přechod z teplých letních dnů do podzimních plískanic může proběhnout i bez nachlazení.

Prevence proti podzimnímu nachlazení

Mezi základní preventivní opatření proti virózám patří beze sporu mytí rukou a pečlivá hygiena, obzvláště pokud cestujete hromadnou dopravou. Dále je třeba pravidelně posilovat celkovou obranyschopnost organismu, k čemuž je vhodné využít otužování ve sprše (střídat teplou a studenou vodu) a stravovat se vyváženě s dostatečným přísunem ovoce a zeleniny. Neměli byste zanedbat ani výběr vhodného oblečení do stále se měnícího sychravého počasí.

Jak nejlépe posílit imunitu?

Posilovat imunitu proti virózám byste ovšem neměli jen v období jejich zvýšeného výskytu, ale pravidelně v průběhu celého roku. V podstatě se jedná o správně nastavený životní styl. Zdravý životní styl začíná u výživy, dostatku pohybu, psychické pohody a končí u dostatečného a posilujícího spánku. Někdy však ani pestrá strava nepokryje dostatečný příjem vitamínů a pak je vhodné je doplnit prostřednictvím tabletek z lékárny.

Co dělat, pokud vás viróza skolila?

Pokud prevence ani posílení imunity nebylo dostatečné a viróza vás přece jen skolila, máme pro vás několik tipů, jak se co nejdříve uzdravit. Důležitý je dostatečný odpočinek a spánek a nohy v teple. Nesmíte zanedbat příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Měli byste se snažit předejít šíření nákazy tím, že si budete často mýt ruce a vyhazovat použité papírové kapesníky. A samozřejmě v případě potřeby užívat léky ke snížení teploty a úlevě od bolesti.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments