Syndrom neklidných nohou se často přehlíží, ale může mít trvalé následky

I když název není všem známý, jedná se o onemocnění, které je v současné době velice rozšířené. Syndrom neklidných nohou trápí ženy i muže skoro všech věkových kategorií a projevuje se brněním, svěděním, mravenčením nebo křečemi v končetinách, což může pacienta pořádně potrápit.

Nejasné příznaky

Nevýhodou bývá, že běžné příznaky jsou lehce zaměnitelné s jinými a zcela běžnými situacemi. Pokud si například přeležíte končetinu nebo jen nemáte dostatek hořčíku, můžete trpět stejnými problémy.

Pokud vás ale trápí déle a řešení se vám zdá jako nemožné, možná se potýkáte právě se syndromem neklidných nohou.

Zanedbaná léčba způsobuje trvalé následky

Jestliže je pacient k příznakům lhostejný, často může dojít až k pokročilejší fázi, kdy se tvoří křečové žilky na nohou, bolestivé otoky nebo vážnější forma svědění, které pak omezuje v běžném životě.

Delší chůze, sezení, ale také klid může následně způsobovat muka, která zprotiví každou situaci, proto je vhodné přistoupit k léčbě hned, jakmile jsou zpozorovány první příznaky. Lékař vše posoudí pomocí několika krátkých vyšetření a přistoupí k lehké nebo razantnější léčbě, kterou vyhodnotí na základě závažnosti stavu.

Proč syndrom zasáhl právě vás?

Ptáte se, jak se u vás podobný problém mohl objevit? Tuto otázku si v současné chvíli ještě stále klade většina lékařů. Viní zejména genetiku a špatný životní styl ale zatím jde hlavně o teorie a názory.

Obvykle bývá syndrom neklidných nohou spojován i s dalšími vážnějšími onemocněními, které doprovází a jindy například s těhotenstvím, kdy je jen dočasný, ale přesto pro ženu velmi nepříjemný. Neváhejte jej řešit i v případě, že se jedná jen o občasné projevy, jelikož se stav může vždy časem zhoršovat a způsobovat obtíže, které se budou léčit déle.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
kokot
kokot
1 měsíc

k doktorum nechodim je to zabytej čas a ten paralen co předepišou maji v každej lekarně

Martin
Martin
1 měsíc

Také mám špatné zkušenosti s lekaři, před 6 lety jsem si tím prošel pul roku,nespani v bolestec každy den na neurologii,kde jsem si dle nich vymyšlel a odchod domu a tak jsem hledal na internetu kde jsem našel syndrom neklidných nohou a druhy den jsem šel opet na neurologii a ptal jsem se neurologu zda nahodou nemam syndrom neklidných nohou a dostal jsem lek Ropinirol a po par dnech uleva,ale postupem času přestal lek učinkovat a už uživám opiaty a pry se to bude jenom zhoršovat

Jarka
Jarka
1 měsíc
Reply to  Martin

Také jsem několik let trpěla a proseděla noci v křesle, mazání různyma mastima, sprchování studenou a teplou vodou a nic nepomáhalo.Na neurologii mi paní doktorka napsala Liskantin 1/4 prášku večer a už skoro dva roky mám pokoj. Moc ji za to děkuji

Tom
Tom
1 měsíc
Reply to  Jarka

Liskantin tlumí vnímání a tak je to pouze úleva od projevů nemoci, nejde o léčení samotného postižení. Navíc je návykový a vzniká na něm závislost. To že se jedná o malé dávky bych nepodceňoval a měly by být občas prováděny dokonce krevní testy.

Tom
Tom
1 měsíc

Trpím tím snad 30let. U lékaře dojde jen k pouhé diagnóze že se jedná o syndrom neklidných nohou, doporučí vyšší příjem hořčíku a to je tak vše. U mne ale doplňování hořčíku projevy syndromu ještě zdůrazňuje. Doktoři v současnosti nepomůžou. “Lhostejný pacient k příznakům”? Co je to za žvást? Pacient trpí a pomoci se nedovolá.

petr
petr
1 měsíc

kundo

alena
alena
1 měsíc
Reply to  petr

to je jako co, hulváte