Jak správně skladovat česnek. Časté chyby ho znehodnotí

Česnek by měl být součástí každé kuchyně. I když jeho vůně není příliš vábná a doporučuje se konzumovat jen doma , nabízí spoustu pozitivních účinků na zdraví.

Zbavuje tělo toxinů, parazitů, zlepšuje krevní oběh a přirozeně posiluje imunitní systém. Jeho prospěšnost je však závislá také na tom, jak dobře je skladován.

Ideální teplota a vlhkost

I když se česnek zdá jako nenáročná potravina, opak je pravdou. V přílišné vlhkosti, a to například ve sklepě má sklony k uhnívání. V suchu naopak ztrácí chuť s stává se z něj gumová a na chuť nepříjemná ingredience.

Zvolte raději tmavé prostředí s lehkou vlhkostí, kde nebude vyšší teplota než 18 stupňů. Hodí se tedy chladnější místnost. V pokojové teplotě vám dlouho sloužit nebude.

Zapomeňte na uzavíratelné obaly

Krabičky, igelitové pytlíky nebo různé boxy. Na takové pomocníky při skladování česneku zapomeňte. Tato zelenina potřebuje přirozeně dýchat, a proto se jí nejlépe daří v síťovém obalu.

Mnohdy je v takové podobě upraven již na pultech obchodních domů. Pokud ale chcete ušetřit přírodu od plastových sítěk, použijte svou vlastní, textilní, kterou doma společně s česnekem zavěsíte.

Nemáte vhodný prostor? Nezoufejte

Malý byt, špatná teplota nebo jiné nevhodné podmínky vás nemusí zastavit. Chladničku nebo mrazák má v dnešní době snad každý a pokud ne, můžete svůj česnek usušit. Ideální je v tomto případě elektronická sušička, ale poradíte si také s jednoduchým plechem z trouby a trpělivostí.

Sušený česnek si poté můžete přendat do kořenky nebo větší dózy, kde vám může sloužit klidně celou zimu. Vytvoří tak lahodnou chuť v polévce, omáčce nebo i drobném slaném zákusku.

Nezapomínejte však na fakt, že jednou oloupaný česnek nebo vyňatý z chladničky, už nikdy nebude mít po novém uskladnění dobrou chuť. Vždy se snažte spotřebovat vše, co jste načali.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments