Syndrom suchého oka – nemoc moderní doby?

Syndrom suchého oka je pro většinu lidí jednou velkou neznámou. Přitom se jedná o stále častější onemocnění, které podle odborníků postihuje v současné době každého sedmého z nás. Oproti předchozím létům se počet nemocných rapidně zvýšil, což lékaři přisuzují modernímu stylu života a především častému používání mobilních telefonů, notebooků, tabletů či počítačů.

Co je syndrom suchého oka?

Možná ani vy netušíte, co to onen syndrom suchého oka je a o jeho existenci jste se poprvé dozvěděli až z našeho dnešního článku. Proto určitě nebude na škodu, když si tohle onemocnění, které postihuje stále více lidí, společně trochu blíže představíme.

Syndrom suchého oka je způsobený sníženou produkcí slz, které oči zvlhčují. Projevuje se například zarudnutím, svěděním očí nebo nepříjemným pocitem při mrkání, který pacienti popisují tak, jako by je při mrknutí v oku něco dřelo či řezalo

Příčinou je časté koukání se do mobilu, počítače či tabletu

Lékaři v tom mají jasno: za zvýšené procento pacientů trpících syndromem suchého oka může časté koukání se do monitorů notebooků či počítačů, tabletů nebo mobilních telefonů, které většina lidí nedá přes den z ruky. Možná si to neuvědomujete, ale například při koukání do mobilu mnohem více mrkáte, čímž se oči rychleji vysušují. Projevy syndromu suchého oka pak mohou ještě zhoršit špatné klimatické podmínky – konkrétně pak příliš suchý vzduch v místnosti. Se syndromem suchého oka se rovněž pojí častější vznik zánětů.

Jak se léčí?

Dobrou zprávou je, že existují způsoby, kterými lze syndrom suchého oka léčit, případně výrazně snížit jeho projevy. Jednou z možností je aplikace umělých slz, druhou pak použití speciálního přístroje, který se postará o obnovu činnosti slzných žláz. Lidem, u kterých se toto onemocnění potvrdí, lékaři doporučují i doplňky stravy, jež slouží jako prevence a jejich užívání nemůže ničemu uškodit, ba spíše naopak.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments