Vysoký krevní tlak je nebezpečný, i když nebolí

Odborně se nazývá hypertenze. Jedná se o vysoký krevní tlak. Ten představuje riziko pro srdce a cévy a může znamenat i smrt v důsledku srdečního infarktu nebo mrtvice. Má různé příčiny a zabírá na něj klasická léčba i úprava životního stylu.

Příčiny vzniku zvýšeného tlaku

Včasná diagnostika je možná pomocí domácího měřícího přístroje nebo při pravidelných prohlídkách u lékaře. Vysoký tlak způsobuje celá řada věcí. Může to být zvýšená konzumace soli, zvýšení příjem alkoholu, hormonální antikoncepce, chronický stres nebo nadváha. Vysoký krevní tlak způsobuje i káva nebo čaj. S vysokým krevním tlakem je spojena i celá řada onemocnění jako dědičné zúžení aorty, cukrovka, onemocnění ledvin, vysoká funkce štítné žlázy nebo ateroskleróza.

Příznaky vysokého krevního tlaku

Velkým problémem je, že vysoký tlak můžeme zpočátku mít bez toho, aniž bychom zaznamenali nějaké příznaky. Později se začne projevovat bušením srdce, bolestí hlavy, nadměrným pocením nebo rychlým srdečním tepem. Jsme unavení, a přitom nemůžeme spát. Šumí nám v uších, zaznamenáme poruchu vidění nebo dokonce vědomí. Všimnout si můžeme i zhoršeného dechu, závratí, otoků kotníků, krvácení z nosu.

Léčba vysokého krevního tlaku

Mimo běžné léčby v podobě medikamentů je možné upravit vysoký krevní tlak změnou režimu. Je třeba snížit množství soli v jídle, přestat kouřit, omezit alkohol, zvýšit tělesnou aktivitu a snížit prožívaný stres. Sůl ve stravě můžete nahradit česnekem, rozmarýnem, libečkem, oreganem. Přestaňte pít minerálky, snižte konzumaci uzenin a červeného masa. Celkově snižte množství zkonzumovaného jídla. Určitě se vyhněte všem pokrmům, ve kterých je bílá mouka a bílý cukr. Velkým problémem jsou i slazené nápoje, jako například coca-cola, fanta, sprite a další.

I když se hypertenze týká více než dvaceti procent dospělé populace, neznamená to, že se jedná o běžné, lehké onemocnění, které není třeba řešit jinak než jednou pilulkou ráno. Nepodceňujte vysoký krevní tlak jen proto, že: „Vysoký krevní tlak má kdekdo“.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments