Tajemství melatoninu, málo známého spánkového hormonu. Jeho nedostatek způsobuje rakovinu či předčasné stárnutí organismu

Jak si udržet pevné zdraví i ve vyšším věku? Klíčem je melatonin. Hormon, který tělo produkuje během spánku. Získat jej můžete přirozenou cestou i jako suplement.

Co je melatonin

Melatonin je nízkomolekulární látka. Melatonin se velmi podobá serotoninu. Tvoří se v endokrinní žláze šišince z aminokyseliny tryptofanu. Melatonin popsal A. B. Lerner už v roce 1958, v posledních letech se však melatonin dostává do popředí zájmů vědců i farmakologických společností.

Melatonin si tělo produkuje samo, a to během spánku. Hladina melatoninu se v krvi zvýší ve chvíli, kdy se začne stmívat a nejvíce jej máme v období po půlnoci. Hormon je zodpovědný za rychlejší nástup spánku, kvalitu spánku (za hluboký spánek) a za řízení denních a nočních bioritmů v těle.

S melatoninem jsme zdravější

Vydatný spánek, který díky melatoninu získáváme, nás chrání před nemocemi srdce a cév, před rakovinným bujením i před předčasnými projevy stáří. Melatonin neutralizuje účinek stresových situací, podporuje imunitní systém a má antioxidační účinky.

Kvalitní spánek pak znamená nechat melatonin v těle odvést úklidovou činnost po celém dni. Proto se melatonin doporučuje jako doplňková léčba pro řadu obtíží.

Jak přirozeně získat melatonin

Pozitivní účinky melatoninu se rovnají benefitům, které získáte z kvalitního hlubokého spánku. Často není potřeba suplementu a stačí se zaměřit na lepší spánkovou hygienu. Dodržujte pravidelný režim a vytvořte si večerní rituály, které vám pomohou s rychlejším usínáním. Vyzkoušejte bylinné čaje, teplou koupel nebo relaxační hudbu. V posteli nečtěte, nesledujte televizi ani nemějte v rukou mobilní telefon.

Vyhněte se bílému smogu. Tím jsou veškerá zbytková světla, světla z ulice, různé displeje přístrojů a diody na spotřebičích. Zatemněte okna a místnost před spánkem dobře vyvětrejte.

Produkce melatoninu nutně potřebuje sluneční svit, vystavte se přímým slunečním paprskům alespoň na 1 hodinu denně.

Ticho a spánek léčí, nechte melatonin pracovat.

Melatonin jako lék

Melatonin jako suplement se doporučuje užívat v případě, kdy trpíte nespavostí, berete léky na vysoký tlak nebo vás čeká dlouhý noční let přes časová pásma. Pomáhá i při bolestivé menstruaci a endometrióze. Jako doplňková léčba se doporučuje i při nádorových onemocněních či malém počtu krevních destiček.Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments