Gravesova choroba způsobuje, že štítná žláza produkuje více hormonů. Jedním z příznaků jsou vypouklé oči

Štítná žláza je poměrně malým orgánem s výraznou důležitostí pro tělo. Gravesova choroba způsobuje, že tento orgán produkuje více hormonů, než je pro tělo zdrávo a v souvislosti s tím přichází řada problémů v těle.

Jak choroba vzniká

I když se odborníci snaží této otázce přijít na kloub, stále nemají jasnou odpověď. Předpokládá se, že je nemoc dědičná, ale může jí ovlivnit také nezdravý životní styl. Kuřáci, pacienti trpící cukrovkou mají podle odborníků horší průběh než ostatní.

Objevuje se u nich nespavost, zrychlený srdeční tep, svalová slabost, ale také zažívací problémy. Důležité je také zmínit oční problémy, a to zejména jejich vypouklost.

Pomoci mohou krevní testy  

Jestliže máte zmíněné příznaky, vyšetří vás lékař zadarmo. Jakmile máte jen podezření, nejspíš si budete muset krevní test uhradit sami. Díky němu ale získáte náhled na svůj zdravotní stav. Pokud se ukáže, že máte v těle nezvykle vysoké množství hormonu, může být s vaší štítnou žlázou něco špatně, a pak je vhodné přistoupit k podrobnějšímu vyšetření a léčbě.

Objevuje se spíše od čtyřicátého roku života, ale může to být i dříve. Mnoho pacientů popisuje prvotní příznaky jako třes rukou, nadměrné slzení, ale i psychické obtíže jako je úzkost, zbytečná panika nebo neklid.

Léčba

Lékaři nejprve identifikují závažnost, a teprve poté přistoupí k léčbě. Nejčastěji jsou užívány léky, které tlumí produkci hormonů, aby tělo udržely v rovnováze. Výjimkou nebývá ani chirurgický zákrok, který se však provádí až při vyšší závažnosti, aby nebylo v ohrožení více orgánů v těle.

Chirurgický zákrok je však lékaři často dlouze oddalován a nahrazován léky, jelikož se jedná o razantní řešení, které je vhodné co nejdéle odmítat. Problémy s očima jsou nejprve řešeny pomocí kapek a v případě závažnějších problémů přichází opět na řadu chirurgický zákrok.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments