Tajné hnojivo na rajčata. Zahrádkáři prozradili trik s bobkovým listem, o který se neradi dělí. Mají pak takzvanou giga úrodu

Chtěli byste až pětkrát větší úrodu rajčat? Pak vsaďte na bobkový list. Rajčatům se bude dařit mnohem lépe, budou voňavější a chutnější. Můžete vyzkoušet organická hnojiva nebo se vydat čistě přírodní cestou.

Bobkový list nepatří jen do vývaru

Aby rajčata prospívala a bohatě plodila, potřebují zálivku plnou živin. Dodáte jim je organickými hnojivy, ale můžete využít i běžně dostupný bobkový list. Bobkový list obsahuje vitamíny A i B, je v něm přítomný karoten, kyselina askorbová a nikotinová. Rajčatům prospěje i mangan, draslík a jód. Zároveň je ochráníte. Třísloviny v bobkovém listu brání vzniku hub a plísní.

Vyrobte si domácí hnojivo v prášku

Kupte si větší množství bobkového listu. Suché listy rozdrťte v mlýnku na jemný prášek. Rozdrcený bobkový list smíchejte se substrátem a do substrátu zasaďte rajčata. Sazenice vám porostou mnohem rychleji, rostlina bude odolnější vůči nejrůznějším chorobám. Pro větší rostlinky přidejte rozemletý bobkový list do půdy v bezprostřední blízkosti alespoň jednou za měsíc.

Tekuté hnojivo z bobkového listu

Z bobkového listu si můžete vyrobit výborné tekuté hnojivo. Vezměte 4 ks bobkového listu na 1 l vody a vhoďte do vroucí vody. Vypněte a nechejte louhovat do druhého dne. Jedenkrát měsíčně roztokem zalévejte vzrostlá rajčata.

Foto: Shutterstock

Další domácí hnojiva

Kuchyně, lednice i spíž ukrývají spoustu surovin, které můžete použít jako hnojivo. Dobré hnojivo vyrobíte ze starého chleba nebo rohlíků. Stačí pečivo zalít v kyblíku vodou a nechat týden kvasit. Potom sceďte a nařeďte v poměru 1 díl hnojiva na 3 díly odstáté vody. Vyrobené hnojivo používejte jednou za dva až 3 týdny.

Dobrým hnojivem z domácích zdrojů jsou banánové slupky. Právě rajčata mají banánové slupky nejradši, protože obsahují velké množství draslíku. Banánové slupky zalijte vodou a nechejte 3 dny louhovat. Výluhem se nezalévá, ale stříká se přímo na rostliny. V hnojivo můžete proměnit i odpad. Hnojte rajčata rozdrcenými skořápkami od vajec.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Nelen Nel
Nelen Nel
2 let

Prášek bobkového listů. Zkusím. Ale KOLIK k jednomu rajčeti? To nepíšou nikde.