Tajné triky zkušených zahrádkářů. Mají obrovskou cenu, protože odeženou škůdce i plíseň

Zahrádkáři si po celá desetiletí, možná i staletí předávají rady a triky jak na co nejlepší úrodu, jak bojovat s plísní či jak plodiny pořádně hnojit. Někdy jde o babské povídačky, jindy však může jít o skutečně účinný tip, který nám třeba i zachrání úrodu.

Věda jménem zahrádkářství

Když pěstujeme zeleninu a ovoce na své vlastní zahrádce, pak se z nás stávají tak trochu vědci a experimentátoři. Potřebujeme, aby byla půda dostatečně vyživená, aby nebyla příliš překyselená, nemůžeme si dovolit ani moc suchou, ani moc mokrou zeminu. A pak přicházejí problémy s plevelem, parazity a plísněmi.

Skoro se zdá, že tenhle boj snad ani nikdy neskončí. Ale můžeme vás uklidnit – skončí, i když třeba jen pro tuhle jednu sezónu. Odměnou za hodiny dřiny vám pak s trochou štěstí bude celá hromada vynikající domácí zeleniny a ovoce.

Jedlá soda

Jedlá soda je takový všelék na skoro všechny problémy v domácnosti, ale i na zahrádce. Hodí se především v boji proti plísním – stačí rozmíchat polévkovou lžíci jedlé sody ve zhruba 4 litrech vody a tímto roztokem zeleninu zalévat nebo potírat její listy. Jedlá soda by si s plísněmi měla hravě poradit!

Foto: Shutterstock

Bramborový škrob pro papriky a jód pro jahody

Při pěstování paprik rozhodně využijete sílu bramborového škrobu. Stačí přidat pár špetek k sazenicím a poté jednou za čas přisypat trochu škrobu do hlíny – papriky porostou jako živé a budou plné vitamínů a síly.

Jahody zase můžete zalévat roztokem jódu – připravte si 1 kapku jódu na litr vody, dobře rozmíchejte a poté zalévejte mladé rostlinky.

Potíže se slimáky?

Vyzkoušejte hořčičný prášek. Rozemelte hořčičné semínko, smíchejte jej s vodou a poté tím pokropte půdu kolem vaší zeleniny. Hořčice bude slimáky pálit a dvakrát si rozmyslí, jestli se budou zkoušet nakrmit zrovna na vaší zahrádce. Je to jednoduchý trik, který rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Inhabitat, Thegardeningcook

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments