Pokud vylijete vodu z vajec, dejte si hned pohlavek. Mohli jste ji totiž použít způsobem, který zná málokdo

Vaječná skořápka je plná minerálů a vitamínů. Skrývá se v ní velké množství živin, které se vyplavují do vody ve chvíli, kdy vejce vaříme. Je obrovská škoda vodu z vařených vajec vylévat, když ji můžete využít na výživu rostlin, ať už v květináčích nebo na zahradě.

Jak poznáte, že mají rostliny málo vápníku?

Především vápník je pro většinu rostlin velmi důležitý. Jeho nedostatek se na rostlině projevuje slabým růstem stonků a kořenů, žloutnutím listů, které mohou i opadávat. Navíc rostliny ztrácí svou odolnost proti škůdcům, jsou slabé a mohou zahnívat. Většinou trápí rostliny v písčitých půdách, nebo ty, které jsou nadměrně přihnojované.

Špatně je i nadbytek vápníku

Pokud dáváte rostlinám nadbytek vápníku, také to není ideální. Není pak schopná vstřebat další živiny. To se projevuje pouze u některých typů rostlin, tzv. kalkofobních. U většiny rostlin je přihnojování vápníkem bezpečné.

Jak přihnojovat vodou z vajec?

Základ je nic do vody před vařením ani během varu nepřidávat. Nesolit, nelít do vody ocet – rostlinám by taková zálivka mohla naopak uškodit. Vodu nechte vždy odstát, aby získala pokojovou teplotu. Používá se nejen na vzešlé rostliny, ale může se hodin i při nakličování. Případně ji můžete dát do rozprašovače a postříkat listy.

Foto: Shutterstock

Které rostliny to ocení?

Speciální zálivka potěší maliny, třešně, rybíz, lilek, rajčata nebo dýně. Naopak jahody, okurky nebo špenát vápník příliš neocení. Těm stačí plnohodnotné hnojivo, které je pro ně určené. Využít se dá ale i voda z přípravy jiných pokrmů, například z brambor. Ta dodá rostlinám draslík. Bramborová voda najde nejlepší využití u orchidejí.

Palmám dopřejte vodu z čočky

Pokud jste milovníci palem, určitě nevylévejte vodu z vařené čočky. Budou mít díky ní překrásně lesklé listy. Vodu, kterou se chystáte použít tímto způsobem, zásadně nesolte. Samotnou přílohu si dosolte až na talíři.

Foto: Shutterstock, zdroj: Housebeautiful

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

A já jsem si říkala, že je něco špatně – už je to jasné – vy se samopohlavkujete u dřezu…už toho radši nechte, nebo to bude ještě horší 😛