Tajný recept květinářky na orchideje. Jedna věc a květy už nikdy nespočítáte

Orchideje patří k nejoblíbenějším pokojovkám u nás, ale i ve světě. Jsou snadné na údržbu a jejich květy, které mohou zářit všemi různými barvami, rozzáří každý temný kout a dodají punc luxusu každé místnosti. Někdy se však orchidejím přestane dařit – co byste měli v takové chvíli udělat, abyste rostlinu ještě zachránili?

Pozor na orchideje z obchodu

Když si přinesete orchidej z obchodu, je dobré ji rovnou přesadit. V obchodech většinou mívají zbytečně malé květníky, navíc nemusely dostat ani kvalitní substrát a hnojení. Pečlivě prohlédněte všechny kořeny a výhonky, jestli některé z nich neuhnívají – pokud na nějaké narazíte, bez milosti je odstraňte.

Pozor na přebytečnou vlhkost

Orchideje jsou nenáročné rostliny. Jediné, na co si musíte dávat pozor, je množství a četnost zálivky. Sucho totiž rostlinám opravdu nesvědčí – jakmile vám začnou žloutnout či hnědnout listy, většinou to znamená, že už je rostlina odepsaná a bude těžké ji zachránit.

Ale ani přílišná zálivka orchidejím neprospěje. Pokud budou jejich kořeny stát ve vodě, začnou uhnívat a budou rostlině ubírat sílu. Je pak pravděpodobné, že rostlina nebude nasazovat další výhonky a už vůbec ne květy.

Foto: Shutterstock

Obohaťte zálivku o prospěšné látky

Nemusíte orchideje hnojit předraženými hnojivy z obchodů. Vhodné hnojivo, které vaší rostlině prospěje, si můžete vyrobit i sami doma.

Třeba rýžovou zálivku! Nechte zhruba hrnek klasické rýže louhat v litru studené vody. Poté vodu sceďte a zalijte s ní své orchideje. Rýže do vody pustila mnoho prospěšných látek, které vašim květinám pomohou třeba v lepším květu.

Podobně můžete vytvořit zálivku třeba z vylouhovaných banánových slupek.

Doporučuje se také vyrobit jednou za čas zálivku z dřevěného popela. Přidejte k vodě na zalévání pár lžic popela (ale pozor, měl by být opravdu jenom ze dřeva!) a zalijte s ní své orchideje.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments