Už to přišlo. Náhle zkrachovala jedna z nejslavnějších českých firem. To se nečekalo, je to hodně ošklivé

Bohužel, podle všeho nastalo to, čeho se mnozí obávali. Po doslova krizovém loňském roku, který se ještě podařilo většině přestát s vypětím všech sil, přichází další složitý rok, ve kterém však už budeme sklízet trpké ovoce toho, na co jsme si zadělali. První vlaštovka už by se ostatně našla. Zkrachovala totiž jedna z nejslavnějších firem české historie.

Už je to v likvidaci

Do likvidace totiž definitivně vstoupil výrobce obuvi, společnost Botas. Ta už na začátku roku přerušila výrobu s tím, že bude doprodávat zásoby a hledat případného partnera, který by jí s podnikáním pomohl. Už tento první krok přitom obnášel propuštění významné části zaměstnanců. Teď se musí poroučet i zbytek.

Zatímco dosud byla uzavřena pouze továrna a existovala určitá naděje, že se výroba pod původní značkou obnoví, teď už jsou šance prakticky ztraceny. Podniková prodejna ve Skutči už bude v provozu pouhé dva dny, a sice do 26. února. Potom se celý areál definitivně uzavře.

Osud firmy je momentálně v rukou likvidátora, který sonduje možnosti, co by se s majetkem společnosti dalo dělat. Ve hře je jeho prodej jako celku, ale případně i jednotlivých částí. Druhá možnost by zřejmě znamenala definitivní konec jakýchkoliv nadějí, že by značka přežila ve Skutči, kde je velká tradice obuvnictví.

Foto: Shutterstock

Značka se rozjížděla

V úvahu připadá prodej samotné značky, kterou by mohl koupit jiný výrobce a lepit ji na část své produkce. Těžko bychom tomu ale mohli říkat, že firma přežila, protože by šlo pouze o její logo. Existuje prý ale i teoretická možnost, že by značku a výrobní stroje převzal jeden zájemce. Potom by samozřejmě bylo otázkou, zda by výrobnu skutečně použil k další produkci “botasek”.

V posledních letech se přitom zdálo, že se Botasu začíná opět velmi dařit. Hospodaření bylo v plusu nebo alespoň na nule a firmě se dařilo inovovat. Představila například zajímavou moderní značku Botas 66 ve spolupráci s mladými designéry. S nimi se však firma nakonec ve zlém rozešla, což mohlo být určitou předzvěstí problémů. Nakonec jí podle všeho zatnuly tipec vysoké ceny energií a omezení exportu do některých zemí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumila
Bohumila
1 rok

Co můžeme čekat od začátku konce blahobytu a bude hůř.