Jde do tuhého, obchody napálily ceny. Kdo tohle může ještě vydržet?

Obchody v České republice čelí podezření, že si navýšily marže více, než by odpovídalo nárůstu jejich nákladů. To je podle ekonomů jedním z důvodů, proč potraviny v tuzemsku zdražily tak raketovým tempem, jakkoliv není jediným. Zdražují samozřejmě i výrobci, ovšem zatímco v jiných zemích obchodníci tyto tlaky do určité míry tlumí, v Česku je přenášejí na zákazníka a ještě si k tomu přirážejí.

Nenechte se holit

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je to do značné míry dáno tím, že si to Češi nechávají líbit. Jsou potom holeni doslova jako ovečky. Tak zkrátka funguje trh. Na druhé straně se ale zvětšuje skupina těch, kdo už si to nechat líbit nechtějí a nakupují dnes potraviny převážně v zahraničí.

A je tu další důležitý faktor. Zatímco dosavadní zdražování lidé ještě ze svých příjmů tak nějak dokázali pokrýt, brzy tomu může být jinak. Postupně zdražují i všechny další důležité položky, za které musí vydávat peníze. Následně pak začnou šetřit. Ostatně, to už se děje. V Česku padají maloobchodní tržby rekordním tempem, což je v době prakticky nulové nezaměstnanosti zvláštní.

Foto: Shutterstock

Nejvíce zdražila snídaně

Je to jeden z důkazů toho, že to obchodníci s nárůstem cen přehnali. Objevují se však i recepty na to, jak co nejefektivněji ušetřit. V zahraničí vzbudil velký ohlas článek o tom, že by lidé měli přestat jíst snídani. Díky tomu hodně ušetří, protože jsou to právě snídaňové položky, které z potravin zdražily nejvíce.

Nárůst cen vajec dosahuje až 70 % oproti stavu před rokem. Významně zdražilo také máslo, mléko, sýry, uzeniny, džusy a káva. Tedy vše, co si tak rádi dáváme po ránu. Je to pochopitelně myšleno v nadsázce, ale smutné na tom je, jak přesně to odráží realitu.

Lidé teď skutečně musí začít šetřit na něčem, o čem jsme si mysleli, že je naprostý standard. Základní potraviny si dlouhodobě držely své ceny a teprve v loňském roce se to celé pokazilo. A to zatím máme ještě to štěstí, že firmy ve velkém nepropouštějí. Až se tak stane, bude to velká šlamastyka.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Franta ze Sokolova
Franta ze Sokolova
1 rok

Já mám tzv. přerušovaný půst, nesnídám. Jídlo začínám obědem. K tomu 11.3. na Václaváku? Nic to nezmění. Vláda národní zhouby se tomu vysměje.

Vladimír
Vladimír
1 rok

A darmožrouti ve vláde ,v parlamentu , na .ministerstvech a na dalších přisátých postech si přidávají deseti tisíce a přitom žvani ,jak se musí důchodci uskromnit že mají moc plný koryta…..a přitom ještě živíme další statisíce migrantů z východu …..

Pavel
Pavel
1 rok

Ale vydrží. Čechům se to zdražování zřejmě líbí a vyhovuje jim.V jiném státě by už byly plná náměstí a ulice protestujících.Jsem zvědavý na toho 11.3. v Praze na Václaváku.