Tak už je to jasné. Oškubou důchodce, ale pořádně. Nejsou na ně peníze

S pořádnou změnou pro důchodce vyjelo ministerstvo práce a sociálních věcí. Na první pohled je jasné, že senioři v této zemi přestávají mít na růžích ustláno a období strmého navyšování důchodů jednoduše končí. Naopak, do budoucna bude snaha zvyšování důchodů držet na co možná nejnižší úrovni, protože jinak už to státní rozpočet prostě neutáhne.

Rychlé navyšování končí

Ministerský návrh vyvolal obrovskou kritiku a ozývají se i samotní důchodci. Jak se totiž ukazuje, budou de facto zrušeny mimořádné valorizace, které v loňském roce proběhly hned dvě a důchody natrvalo významně zvýšily. Letos by měla proběhnout minimálně jedna a rovněž měla penze dosti podstatně navýšit.

To se má ale změnit. Důchody se mají standardně valorizovat vždy pouze k 1. lednu. Mimořádné valorizace zohledňující inflaci již odpadnou. Problém je totiž v tom, že velmi rychle zvyšovaly důchody, a to napořád. Jakmile jednou proběhly, už se s nimi počítalo pro další navyšování.

Navíc docházelo k tomu, že tyto automatické valorizace významně rozevíraly nůžky mezi lidmi s nízkými a vysokými důchody, protože byly počítány dominantně jako procentuální navýšení. Penze tak rostly rychle hlavně těm, kteří to stejně tolik nepotřebovali, protože už je tak měli poměrně vysoké.

Foto: Shutterstock

Jednorázové příspěvky

Zatím však platí, že by důchodci neměli vůči inflaci zůstat zcela na holičkách. Mimořádnou valorizaci by měly nahradit dočasné příspěvky k důchodu, pokud si to situace vyžádá. Ty však nebudou mít formu trvalého navyšování penze, ale budou platit jen daný rok. Následně od prvního následujícího roku proběhne řádná valorizace.

Jde přitom jen o jednu ze změn, které se v rámci důchodů chystají. Tou další bude zkomplikování předčasných důchodů a dosti zásadní je také nutnost hradit 40 let sociální pojištění namísto dosavadních 35 let.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
FRANTIŠEK
FRANTIŠEK
1 rok

Tato vláda je vládou zlodějů a lhářů.Je to nejhorší vláda od roku 1989

Hana
Hana
1 rok

Burešova vláda měla dostatek času na přípravu smysluplného řešení otázky financí na zajištění důchodů, neudělala ani měkké f. Zato stačila úspěšně rozházet veškeré finanční rezervy a naflákat stamiliardové dluhy.

Mmm
Mmm
1 rok
Reply to  Hana

A fialova vláda pokračuje v rozhazování miliard a dokonce už předčila i Bureše

Otakar
Otakar
1 rok

No a kdy si přestanou ty chudáci nahoře přidávat vždyť si kdysi uzákonily že každý rok si zvyšují platy. A co stojí různé státní zakázky kolik to stojí. Výběrová řízení ty jsou k smíchu Béďa to dohodí tomu kdo něco dá bokem a ten vyhrává. Tam lítají pěkný prachy.