Tak to je rána. Čechy čeká klíčová změna pracovní doby. Takhle dlouho teď budete dělat

Nejrůznější průzkumy ukazují, že lidem v České republice už se příliš nechce pracovat. Někteří dokonce hlásí, že ze všeho nejraději by byli, kdyby stát vyplácel takzvaný nepodmíněný příjem všem bez rozdílu povolání či toho, zda vůbec něco dělají.

Jak dlouho chcete pracovat?

I tento koncept už se v některých zemích testuje a podle řady odborníků představuje budoucnost, jelikož jednoduše bude přibývat těch, kdo se chtějí pouze bavit, případně odpočívat. Vlastně to bude nová forma života na dávkách, který mnozí praktikují už teď, jen s tím rozdílem, že to bude státem vše posvěceno a nikdo vám nebude říkat, že jste příživníci nebo něco takového.

Práce pochopitelně bude dál nějakým způsobem honorovaná, ale bude to jen jakási nadstavba vašeho základního příjmu. Zkrátka, kdo bude mít ambici vydělat si nějaký ten peníz navíc, bude mít tu možnost, ale bude muset do práce.

Jakýmsi předstupněm by se přitom mohl stát zkrácený pracovní týden, a to nikoliv v rámci zkráceného úvazku, ovšem zcela standardně. Už nějakou dobu se hovoří o tom, zda by v Evropě neměl být zaveden čtyřdenní pracovní týden, přičemž tři dny by potom připadaly na odpočinek.

Foto: Shutterstock

Někde už je to zavedeno

Řada firem, a to i v České republice, to ostatně praktikuje už dnes. “U nás ve firmě se v pátek nedělá, pokud to není skutečně nejnutnější. A když je, tak si člověk vybere volno v pondělí. Zkrátka a dobře pracujeme jen čtyři dny v týdnu,” říká paní Věra s tím, že zrovna pro ni to byla jedna z podmínek, se kterými do práce nastupovala. “Už nikdy bych nechtěla dělat pět dní v týdnu, nedá se to vydržet.

Podobný pohled má stále více lidí, zejména té mladší generace, a zaměstnavatelé tomu chtě nechtě musí vyhovět. Postupem času už toho bude tolik, že se to stejně uzákoní. Ostatně, vývoj na trhu práce i technologií tomu hraje do karet.

Čtěte také: V Česku by pracoval jen blázen. Bez práce dostanete 40 tisíc na ruku a můžete se celý den povalovat

Nemusí to přitom nutně znamenat, že člověk odvede za čtyři dny méně práce. Bude totiž odpočatější, motivovanější a bude chtít mít svou práci hotovou. Nakonec by se to mohlo uplatnit nejen v kancelářích, ale také v továrnách, kde lidem začnou pomáhat nové robotické technologie, což zvýší produktivitu jejich práce.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dagmar
Dagmar
2 měsíců

A z čeho bude ty příživníky stát platit? A kdo bude vyrábět když se mladí budou válet doma? Asi mi staří kterým jste důchod pěkně natáhli že vám není hanba

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Dagmar

Je to mafie masových vrahů která vede svět od krizí ke krizím a od válek k válkám válečnickými trpaslíky, kudlankami, trubci, komedianty, lháři, podvodníky, falešnými studenty falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů, kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky průměrné”mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám,viz níže.

Bohumil Douša
Bohumil Douša
2 měsíců

Nejrozumnější co by tato vláda mohla udělat teď hned jsou dvě věci. 1) odstoupit 2)přestat okamžitě pracovat. Možná se zachrání vše co může lidem být k užitku a napáchá se méně škod.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Bohumil Douša

Všichni mafiáni,převlečeni soudruzi soukmenovci, hiedlerovci by měli následovat svého vůdce jak vysvětluji níže.

pepé
pepé
2 měsíců

Ad a: zase pa í Štépáno a “ctrl c” a “ctrl v” Již se o to. Samozřejmě psalo. V době, kdy vláda hledá, který svátek by zrušila, aby zvětšila počet pracovních dní v roce, je zkrácení pracovního týdne neuvěřitelný blábol!

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  pepé

Ty pokusy mafie nic nového,cílem bylo získat více pracovních míst Na yt Mudr Jan Hnízdil Světu vládnou psychopati a dále o důvodech dnešního bendozmaru píšu níže.

Riki
Riki
2 měsíců

Děje se to již dnes. Padesátníci prodávají své firmy, zinkasují deset a více milionů a jdou, de facto, do důchodu. Není jich zas tak málo. Je to dobrá cesta, jen se ještě nedostala do předvolebních programů partají. Nedivím se, musí se totiž hodně makat a u toho myslet. To je nepopulární. Jó, kdybych tak vyhrál v tý lotynce na netu milión💰…..

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Riki

Mafie sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky průměrné”mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami jakoUrsula, dvořákčt, pávků, rycheckých, střížů, falešných studentů falešných bendopráv a škol prodavačů danuschetitulů. Ve vraždění, zotročování, vysávání pracujícich mají stovky let praxe viz níže.

Alin
Alin
2 měsíců

Větší nesmysl jsem dlouho nečetl.. Kde budou lidé brát peníze, na přemrštěné platby za bydlení a jiné potřeby pro život. U všeho rostou ceny skokově. Kolik obyvatel dosáhne na průměrnou mzdu? Vemte si jen ceny nájmů, nebo vlastního bydlení. Nezbývá než dělat přesčasy, nebo si najít druhou práci.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Alin

Mafie vám sebere cokoli jako v padesátých letech kdy soudruzi soukmenovci oběsili vedení vlastní KSČ, měnová loupež okradla všechny jako všechny nasledující krize a inflace,ceny nasí levné energie,vody, plynu, všeho.Po odstranění hotovosti už vrahům nebude v jejich řádění nic bránit viz Orwell1984.Více píšu níže.

Otakar
Otakar
2 měsíců

Už vidím jak například ve stavebnictví budou pracovat 4 dny v týdnu. To si mohou dovolit naši mocipáni. Ty chodí do zaměstnání jak se jim chce. Když takový poslanec nepřijde tak ani nedoložil proč tam nebyl. Mě by v práci udělali pá pá a konečná.

Zdenek
Zdenek
2 měsíců
Reply to  Otakar

Toho bych se nebál pokud by to nebylo pravidlem, lidí ochotných tvrdě pracovat je málo ale v autolakovně to samé taky bych rád 4 Dny ale už tak se nestíhá, chybí kvalifikovaný personál 😉

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Zdenek

O důvodech dnešního bendozmaru píšu níže v diskusi.

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Otakar

Mafie předstírá práci,převlečení soudruzi soukmenovci kteří po rozvratu v roce 89 převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu,falešní studenti falešných bendapráv a škol prodavačů danuschetitulů sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky průměrné”mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám.Mafie hromadných vrahů jedná stále podle vzoru udat a ukřižovat Ježíše, osvobození vraha a lupiče barabase, zneužili náboženství k ovládnutí světa ohněm a mečem,z té vraždy človeka si udělali koryto, kšeft, turistickou atrakci s prodejem suvenýrů. Film Už je tady zas o nesmrtelností té lichvamafie která vede svět od krizí ke krizím a od… Číst vice »

roland.eichhorn.
roland.eichhorn.
2 měsíců

Teď už nemáme peníze na to co by se mělo platit a co pak.Nebo se už počítá že tu budou dělat cizinci.

Libor
Libor
1 měsíc

Více čtěte níže v diskusi o důvodech dnešního zmaru.

Jiří
Jiří
2 měsíců

A s čeho to ten stát bude platit větší hovadinu už jsem dlouho neslyšel , současně se ještě pracuje a už teď se vše hroutí

Libor
Libor
2 měsíců
Reply to  Jiří

Ty pokusy probíhají dlouho, hlavně u frantíků. Tady probíhá rozvrat od roku 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, Kancelář Blaník, seriál Volha včetně dokumentu, Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, Kabáti Colorado, Mám jednu ruku dlouhou, Amnestie, Nájem zvedej, Pánubohu do oken, Nightwork píseň pro Pražáky, Sexuální násilí, Sami, Iluze o lůze, LupoAnettaTahači, ABJ, virtuálky, Pánové nahoře, Zdálky z blízka, Krajina po bitvě, Sprcha, Dežo, Revoluční, Vtom roce… Číst vice »

Rostislav
Rostislav
2 měsíců
Reply to  Libor

A ty ses posral nee, že jsi tak chytrý?

Libor
Libor
1 měsíc
Reply to  Rostislav

Většina textu je upozornění na práce jiných.Já je pouze vyjmenoval a trochu seřadil.Pro pochopení filmy Ukřižování Mel Gibson, Kladivo na čarodějnice, Wilsonov, Dny zrady, Noc rozhodnutí, Schindlerův seznam, Smrt krásných srnců, Musíme si pomáhat, Wintonovy děti, Hlava22, Rozrušená země, Toman, Ucho, Vážení přátelé ano, Bony a klid, Báječná léta pod psa, Pupendo, Kolja, Akumulátor1, 2, seriál Devadesátky včetně dokumentu, Někdo to rád horké, Kmotr, Sicilský klan, Okamžik záblesku, Lidi co znám, Vítejte v Řecku pane inspektore, Erin Brockovich, Vlk z Wall Street, Už je tu zas, o nesmrtelností té lichvamafie která vede svět od krizí k válkám válečnickými trpaslíky viz… Číst vice »