V Česku by pracoval jen blázen. Bez práce dostanete 40 tisíc na ruku a můžete se celý den povalovat

Stát už de facto přiznal, že za současné situace se mnoha lidem v České republice v podstatě nevyplatí pracovat. Pokud nemají silnou individuální vůli a není jim nepříjemné být přisátý na eráru, potom je k práci vlastně nic netlačí. Ukazuje se, že na nejrůznějších dávkách a příspěvcích jsou schopni získat často i více peněz, než kdyby byli ekonomicky činní.

Příliš velkorysé

To by se mělo do budoucna změnit a už se připravují kroky, které by zneužívání sociálního systému zamezily. To už jsme ale slyšeli mnohokrát, a přestože by bylo skvělé, kdyby se to tentokrát podařilo, na výsledek si ještě počkáme. Rozhodně to nebude ze dne na den.

Navíc je třeba říct, že dlouhodobě nezaměstnaní lidé, kteří pracovat nechtějí, si najdou cestičky v jakémkoliv systému. Dá se tomu říkat i jeho zneužívání, ovšem podle odborníků nelze pro všechny nastavit pravidla tak, aby v nich nebyly žádné skuliny, jichž se potom dá využívat.

Pravdou je, že pokud si dnes požádáte o všechno možné, na co máte nárok, získáte často i desítky tisíc korun měsíčně, obzvlášť pokud máte vícero dětí, což v těchto případech bývá spíše pravidlem. Právě na ratolesti totiž stát přispívá velmi velkoryse, což je rozhodně třeba, pokud jejich rodiče nejsou ochotni vydělat peníze. Je však třeba zajistit alespoň to, aby chodily do školy. Dále je potom na pováženou, zda se peníze dostanou skutečně k těm, komu jsou určeni, nebo je zkasírují už rodiče a utratí za svou spotřebu.

Foto: Shutterstock

Peníze ze všech stran

Dalším důležitým bodem sociálního systému je příspěvek na bydlení. Ten čerpá spousta domácností, a to většinou jako doplněk svých příjmů, protože jejich bydlení je jednoduše příliš drahé. Na tom není nic špatného, ovšem jsou případy, kdy lidé vůbec nepracují, a v podstatě celé náklady na byt a energie jim platí stát.

Tím to pochopitelně zdaleka nekončí. Nepracující lidé mají nárok také na životní minimum a stát jim dále pomáhá v různých situacích. Věděli jste například, že může platit alimenty namísto zákonného rodiče? A to do výše 3 tisíc korun měsíčně po dobu dvou let.

Čtěte také: Pracovní doba Čechů se úplně změní. Do práce se bude chodit úplně jinak, připravte se

Na tom celém je vidět, jak moc pokřivený systém jsme tu vytvořili. Často přitom dochází k tomu, že peníze se nedostanou k opravdu potřebným, kteří například pracovat nemohou, i když by je chtěli. Naopak je vysávají ti, kteří jsou na dávkách ze svého rozhodnutí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments