Tak to prasklo. Důchodci v Česku v roce 2024 poprvé v historii přijdou o peníze. Stát jim je sebere

Stát si už v loňském roce vzal na paškál důchodce a rozhodl se na nich šetřit. To je na jedné straně zcela legitimní, když rozpočtu a důchodovému systému teče do bot. Ovšem ukazuje se, že tak nečiní zrovna příliš citlivě a prozíravě.

Výhoda končí

V první řadě zrušil mimořádnou valorizaci a navíc ještě ponížil tu loňskou, která již měla být vyplacena. Penzisté tak přišli o nemalé peníze. Dá se však argumentovat tím, že to zase tolik nepocítili, jelikož jim ještě nebyla přiznána.

Tím to ale ani zdaleka nekončí. Další průšvih z hlediska důchodců je naplánován na červenec 2024, kdy dojde ke změně, která se po finanční stránce dotkne velkého množství penzistů. A to všech těch, kdo si k důchodu ještě spoří na důchodovém spoření.

To je státem podporováno, a to i peněžní částkou, která může dosáhnout až 340 Kč. Pro důchodce je to logicky velmi atraktivní způsob spoření, ovšem teď jim skončí. A není to tak, že by byl celý tento produkt se státní podporou zrušen.

Foto: Shutterstock

Velká rána pro důchodce

Stane se pouze to, že důchodci už na státní příspěvek nebudou mít nárok. “Tomuhle opravdu nerozumím. Dlouhodobě jsem si tu spořila a potěšilo mě, že jsem konečně dosáhla na maximální státní podporu. Teď mi ale řekli, že to zruší a už se to nevyplatí,” říká pětasedmdesátiletá paní Anežka.

Podle ministerstva financí nemají důchodci na takovouto podporu nárok, jelikož už jsou v důchodu, tak proč by měli být podporování v tom, že si na něj spoří. Tato argumentace však kulhá, jelikož penzisté mohou odpovědět, že si takto spoří na další roky v penzi, které mohou být složitější než ty dosavadní, což se zjevně také naplňuje.

Čtěte také: Důchodce v Česká čeká velká změna. Manželé si důchod budou muset rozdělit

Všechno je to navíc řešeno velmi proti zákaznicky. Nejenže to bude retroaktivní, takže mají smůlu opravdu všichni, a to i se staršími smlouvami. Navíc se do problémů dostávají lidé, kteří jsou ve spoření kratší dobu než 5 let. Po změně podmínek by se nabízelo celý produkt vypovědět, ovšem to je možné teprve po pěti letech. Kdo to udělá dříve, přijde také o již vyplacenou podporu, kterou bude muset vrátit. Ani v tomto ohledu nechtělo ministerstvo udělat vstřícný krok.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vaclav
Vaclav
18 dní

Když stále naše vláda brečí, že nemá peníze na důchody, tak proč s okamžitou platností neruší odchod do předčasného důchodu? Kdo vůbec vymyslel takovou blbost? Jednou se jde do důchodu v 64 letech a tím to končí. Kdo už nemůže ze zdravotních důvodů pracovat dřív, tak ať si zažáda o invalidní důchod a je to.

Ivo
Ivo
19 dní

Tahle vláda, ať táhne do Řitky!!!!!!!! Našem lidem bere peníze,ale sobě přidává a rozhazuje na cizáky!!!!!!!!!!😛Nahnat je do roboty makat do 80 let!☝️

Zvoník
Zvoník
19 dní

Všechnu moderní protidůchodovou mládež nahnat do války a bude!

Ivo
Ivo
19 dní
Reply to  Zvoník

Přesně,tak!A ty mladochy vykopat z řídících míst!!!!!!

Boss
Boss
17 dní
Reply to  Zvoník

Doufám že brzo skapeš abych ti nemusel platit dědku.

Zvoník
Zvoník
7 dní
Reply to  Boss

Ty budeš platit do konce Tvýho života jako mourovatej na tenhle kapitalismus, debile!

Ivo
Ivo
6 dní
Reply to  Zvoník

Tak,tak.Máte pravdu.A zavřít toho magora do blázince,ať tam chípne!

Michal Oupický
Michal Oupický
20 dní

Pane Fialo, už aby jste tu politiku kterou vůbec neumíte opustil, chápu jste tam pro peníze, né pro lidi.

Ivo
Ivo
6 dní

Kdyby byl charakterní a sebekritický,tak by to už dávno udělal.Lidi,ho nechco,ale pořád se drží!!!!!!!!!!!Jó,prachy jsou pro něho nadevše!

Julia
Julia
20 dní

Tak a vláda si rozda bonusy zato že nekoho oškubala, nejdřív školkovne, teť důchodce. Pro ně žádná Inflace neplatí.

Last edited 20 dní by Julia
Ivo
Ivo
19 dní
Reply to  Julia

To, máte pravdu!Sami berou statisícové platy pořád si je navyšují a druhým jenom berou! Nahnat je do roboty!

Miskova Milena
Miskova Milena
17 dní
Reply to  Julia

Jsou to špíny té nejhorší kategorie, ale karma je zdarma.👎😱🤮

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
20 dní

Kdejaký hejhula přížiivník bezdomovec se balíkuje na práci těch, kteří se snaží pracovat a odvádět daně. Kromě toho se platí neziskovky jako EH, kterým šéfuje pornoherec, Člověk v tísni apod. Proto není na důchody. Ty, kteř pracovali a odváděli daně, teď Jurečka okrádá. Ale peklo už ho má v hledáčku a těší se na něj.

Marobarva
Marobarva
20 dní

Není slov, jen k tomu říkám, všichni ,kdo chce sebrat peníze důchodcům, ať si dá pořádně do huby a jde makat rukama, chytráci….Kdo by vás tehdy živil,vládu a také pisálky, co se na všem živí.PROBOHA 🙏

Otakar
Otakar
20 dní

Všem těmto tzv. novinářům leží v žaludku důchodci o ničem jiném neumí psát.

Jiří
Jiří
21 dní

Co takhle si odpustit ty keci o legitimitě co to píšete za hloupostí? naší senioři jsou okrádání vládou a vy jste schopen napsat že to je legitimní? kdo vás za ty dezinformace platí? to je neuvěřitelné

Ivo
Ivo
19 dní
Reply to  Jiří

Je to svinstvo!🤢

Bram snuker
Bram snuker
21 dní

Kdo jiný než samice skotu,provokatérka Štěpánková,její oblíbené téma (důchodci)🤦🤦🤮