Tak to prasklo. Důchodci v Česku v roce 2024 poprvé v historii přijdou o peníze. Stát jim je sebere

Stát si už v loňském roce vzal na paškál důchodce a rozhodl se na nich šetřit. To je na jedné straně zcela legitimní, když rozpočtu a důchodovému systému teče do bot. Ovšem ukazuje se, že tak nečiní zrovna příliš citlivě a prozíravě.

Výhoda končí

V první řadě zrušil mimořádnou valorizaci a navíc ještě ponížil tu loňskou, která již měla být vyplacena. Penzisté tak přišli o nemalé peníze. Dá se však argumentovat tím, že to zase tolik nepocítili, jelikož jim ještě nebyla přiznána.

Tím to ale ani zdaleka nekončí. Další průšvih z hlediska důchodců je naplánován na červenec 2024, kdy dojde ke změně, která se po finanční stránce dotkne velkého množství penzistů. A to všech těch, kdo si k důchodu ještě spoří na důchodovém spoření.

To je státem podporováno, a to i peněžní částkou, která může dosáhnout až 340 Kč. Pro důchodce je to logicky velmi atraktivní způsob spoření, ovšem teď jim skončí. A není to tak, že by byl celý tento produkt se státní podporou zrušen.

Foto: Shutterstock

Velká rána pro důchodce

Stane se pouze to, že důchodci už na státní příspěvek nebudou mít nárok. “Tomuhle opravdu nerozumím. Dlouhodobě jsem si tu spořila a potěšilo mě, že jsem konečně dosáhla na maximální státní podporu. Teď mi ale řekli, že to zruší a už se to nevyplatí,” říká pětasedmdesátiletá paní Anežka.

Podle ministerstva financí nemají důchodci na takovouto podporu nárok, jelikož už jsou v důchodu, tak proč by měli být podporování v tom, že si na něj spoří. Tato argumentace však kulhá, jelikož penzisté mohou odpovědět, že si takto spoří na další roky v penzi, které mohou být složitější než ty dosavadní, což se zjevně také naplňuje.

Čtěte také: Důchodce v Česká čeká velká změna. Manželé si důchod budou muset rozdělit

Všechno je to navíc řešeno velmi proti zákaznicky. Nejenže to bude retroaktivní, takže mají smůlu opravdu všichni, a to i se staršími smlouvami. Navíc se do problémů dostávají lidé, kteří jsou ve spoření kratší dobu než 5 let. Po změně podmínek by se nabízelo celý produkt vypovědět, ovšem to je možné teprve po pěti letech. Kdo to udělá dříve, přijde také o již vyplacenou podporu, kterou bude muset vrátit. Ani v tomto ohledu nechtělo ministerstvo udělat vstřícný krok.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vaclav
Vaclav
5 měsíců

Když stále naše vláda brečí, že nemá peníze na důchody, tak proč s okamžitou platností neruší odchod do předčasného důchodu? Kdo vůbec vymyslel takovou blbost? Jednou se jde do důchodu v 64 letech a tím to končí. Kdo už nemůže ze zdravotních důvodů pracovat dřív, tak ať si zažáda o invalidní důchod a je to.

Ivo
Ivo
5 měsíců

Tahle vláda, ať táhne do Řitky!!!!!!!! Našem lidem bere peníze,ale sobě přidává a rozhazuje na cizáky!!!!!!!!!!😛Nahnat je do roboty makat do 80 let!☝️

Zvoník
Zvoník
5 měsíců

Všechnu moderní protidůchodovou mládež nahnat do války a bude!

Ivo
Ivo
5 měsíců
Reply to  Zvoník

Přesně,tak!A ty mladochy vykopat z řídících míst!!!!!!

Boss
Boss
5 měsíců
Reply to  Zvoník

Doufám že brzo skapeš abych ti nemusel platit dědku.

Zvoník
Zvoník
4 měsíců
Reply to  Boss

Ty budeš platit do konce Tvýho života jako mourovatej na tenhle kapitalismus, debile!

Ivo
Ivo
4 měsíců
Reply to  Zvoník

Tak,tak.Máte pravdu.A zavřít toho magora do blázince,ať tam chípne!

Michal Oupický
Michal Oupický
5 měsíců

Pane Fialo, už aby jste tu politiku kterou vůbec neumíte opustil, chápu jste tam pro peníze, né pro lidi.

Ivo
Ivo
4 měsíců

Kdyby byl charakterní a sebekritický,tak by to už dávno udělal.Lidi,ho nechco,ale pořád se drží!!!!!!!!!!!Jó,prachy jsou pro něho nadevše!

Julia
Julia
5 měsíců

Tak a vláda si rozda bonusy zato že nekoho oškubala, nejdřív školkovne, teť důchodce. Pro ně žádná Inflace neplatí.

Last edited 5 měsíců by Julia
Ivo
Ivo
5 měsíců
Reply to  Julia

To, máte pravdu!Sami berou statisícové platy pořád si je navyšují a druhým jenom berou! Nahnat je do roboty!

Miskova Milena
Miskova Milena
5 měsíců
Reply to  Julia

Jsou to špíny té nejhorší kategorie, ale karma je zdarma.👎😱🤮

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
5 měsíců

Kdejaký hejhula přížiivník bezdomovec se balíkuje na práci těch, kteří se snaží pracovat a odvádět daně. Kromě toho se platí neziskovky jako EH, kterým šéfuje pornoherec, Člověk v tísni apod. Proto není na důchody. Ty, kteř pracovali a odváděli daně, teď Jurečka okrádá. Ale peklo už ho má v hledáčku a těší se na něj.

Marobarva
Marobarva
5 měsíců

Není slov, jen k tomu říkám, všichni ,kdo chce sebrat peníze důchodcům, ať si dá pořádně do huby a jde makat rukama, chytráci….Kdo by vás tehdy živil,vládu a také pisálky, co se na všem živí.PROBOHA 🙏

Otakar
Otakar
5 měsíců

Všem těmto tzv. novinářům leží v žaludku důchodci o ničem jiném neumí psát.

Jiří
Jiří
5 měsíců

Co takhle si odpustit ty keci o legitimitě co to píšete za hloupostí? naší senioři jsou okrádání vládou a vy jste schopen napsat že to je legitimní? kdo vás za ty dezinformace platí? to je neuvěřitelné

Ivo
Ivo
5 měsíců
Reply to  Jiří

Je to svinstvo!🤢

Bram snuker
Bram snuker
5 měsíců

Kdo jiný než samice skotu,provokatérka Štěpánková,její oblíbené téma (důchodci)🤦🤦🤮