Tak to ruplo. Důchodcům v Česku vzali tisíce korun z důchodu. Je to definitivní, nic s tím neuděláte

Důchodci v České republice se bouří. Stala se jim velká nespravedlnost. Přišli totiž o tisíce korun, na které měli ze zákona nárok a o které se jim měl zvýšit důchod. Stát ovšem rozhodl tentokrát proti nim, a to hned na několika úrovních. Vše teď potvrdil soud.

Jaképak škody?

Stát se v loňském roce rozhodl nedodržet vypočtenou mimořádnou valorizaci a penzistům fakticky snížil průměrný důchod o tisíc korun. Namísto deklarovaných 1780 Kč dostali nakonec jen 760 korun. To už je pořádný rozdíl. Stalo se tak navíc retroaktivně a ještě ke všemu na základě pochybných argumentů.

Argumentace totiž zněla tak, že nikdo nečekal takový nárůst inflace a tím pádem i adekvátní mimořádnou valorizaci. Předně s tím ale nepočítal státní rozpočet. Tak se to podalo tím způsobem, že by mohly vzniknout velké hospodářské škody.

Ovšem podle ekonoma Lukáše Kovandy nic z toho není pravda. Vysoká lednová inflace byla takřka jistá a odborníci na ní upozorňovali předem. Pokud by k řádné valorizaci došlo, nevznikly by navíc žádné hospodářské škody. Stát by se pouze musel trochu více zadlužit, což vzhledem k už tak vysokému schodku by nebyl zase tak velký rozdíl.

Foto: Shutterstock

Peníze chybí

Naopak se podle všeho napáchaly škody na důchodcích. “Loni ceny vyskočily opravdu neuvěřitelným způsobem. Ta tisícovka, kterou jsem měla mít navíc, mi teď opravdu chybí. Ono to dávalo dobrý smysl, jak to bylo nastaveno. Nechápu, že nás takhle odrbali a ještě jim to prošlo,” říká paní Marie z Plzně.

Čtěte také: Důchodci v Česku vyběhli se státem. Najednou dostávají o 3 tisíce korun měsíčně víc, než by měli. Je třeba to udělat správně

Naráží na skutečnost, že důchodce zklamal i Ústavní soud, který dal pochybným argumentům o hospodářské škodě pro stát a nepředvídatelnosti inflace za pravdu. Penzisté tak o peníze přišli definitivně a už s tím nezmohou vůbec nic. Je třeba jít dál.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
4 měsíců

Annko je to pořád dokola o ničem. Pište proč máme parlament, 200 předplacených poslanců, politruky za 30O tisíc. Kdo za kolik maká v EU. .