Chorvati rozzuřili Čechy. Chtějí po nich platit za něco, co bylo vždycky zadarmo

Chorvatsko už není jako dřív. Země se v posledních letech hodně změnila a může za to obrovský příval turistů, kteří neproudí už jen z východních zemí v čele s Českou republikou, ale třeba také z Německa. Podle některých už míra turismu překročila únosnou mez.

Připlatíte si

Vlastně se tedy nelze divit tomu, že se Chorvati turistům snaží jejich pobyt poněkud znepříjemnit, aby si někteří návštěvu rozmysleli. Velkým problémem jsou především rychle rostoucí ceny. Ty se oproti už tak drahému loňsku zvedly o dalších patnáct procent a mnoho Čechů tak už má velké potíže pronajmout si byť jen jednoduchý apartmán. Na to, že by na dovolené chodili třeba do restaurací, pak mohou rovnou zapomenout.

Nové jsou také drakonické pokuty za prohřešky proti veřejnému pořádku. Nesmíte se například producírovat ve městě v plavkách nebo popíjet alkohol na veřejnosti, a to ani na plážích.

Některé destinace si potom na turisty připravili další speciality. Například na Krku už nebude zdarma k dispozici něco tak samozřejmého, jako jsou sprchy na pláži. Za použití takové sprchy budete muset zaplatit poplatek, což se hodně prodraží, pokud budete na pláži každý den po dobu čtrnácti dnů a několikrát denně se vysprchujete.

Foto: Shutterstock

Prý nejde o peníze

Zástupci této samosprávy však tvrdí, že jim nejde o další možnost výdělku, jak by se mohlo zdát. Důvodem je prý nutnost šetřit vodou, která začíná být v Chorvatsku a zejména potom na Krku v letním období problémem. Už loni se muselo používání sprch se sladkou vodou omezovat.

Pravdou je, že Krk má standardně pouhých 20 tisíc obyvatel, ovšem každoročně přiláká až desetkrát tolik turistů. Jde o velký nápor, a to mimochodem i na spotřebu vody. Bylo přitom zjištěno, že zpoplatněné sprchy se využívají čtyřikrát méně než ty bezplatné.

Plážové sprchy jsou v Chorvatsku velmi důležité. Moře totiž bývá často znečištěno, a tak je každý rád, že když z něj vyleze, má možnost se ještě opláchnout čistou vodou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Ježíš 20 eurocetu mě fakt nepoloží za použití sprchy na pláži. Trapný článek o věcech co jsou v Chorvatsku již delší dobu v platnosti.

Martin
Martin
1 rok
Reply to  Pavel

Souhlasím s Vámi, placení za použití sprchy je uz začalo cca před 10 lety. Platilo se tuším 50 lipa a pak 1kn, konkrétně v Baška Voda a rozšířilo se to pár let zpátky skoro všude. Já jsem sprchu nikdy nepoužíval i když byla zadara. Jako na co. Mořská sůl prospívá pokožce a člověk se nijak zvlášť nepotí i když je horko. A kdo chce, tak ho ta pětikačka nezabije, ne? Trapný článek o věcech co jsou v Chorvatsku již delší dobu v platnosti.
Já se vždycky rozzuřím při četbě blábolů