Tato žena podstoupila 86 operací kožních nádorů v pouhých 42 letech. V mládí to přeháněla se soláriem

Pokud  vás ani tento příběh nepřesvědčí k používání krému na opalování, pak už asi nic. Lisa Pace je obyčejná 42letá žena s jednou velmi nemilou zkušeností: podstoupila již 86 operací kožních nádorů.

Lisa se také podělila o svůj příběh, který může působit jako odstrašující. Poprvé použila soukromé solárium spolužačky ze střední školy. Závislá se na opalování v soláriu stala až na vysoké škole. “Začala jsem se opalovat každý den,” uvedla pro magazín Today. “Bylo to návykové. Lidé říkali, jak dobře vypadám, jak krásně jsem opálená. Zkrátka mi to zvedalo sebevědomí.”

Jako většina lidí ani Lisa se neseznámila se závěry dermatologických studií, které už nějakou dobu nezpochybnitelně ukazují, že opalování v soláriu před 35. rokem života zvyšuje pravděpodobnost vzniku kožního melanomu o 60 %. A toto riziko stoupá pokaždé, když solárium použijete.

Lise lékaři první kožní nádor našli v roce 2000, kdy jí bylo 24 let. Lékaři melanom odstranili z horní a spodní části její nohy, načež musela nějakou dobu chodit o berlích. Jenže po pár měsících se vše spravilo a Lisa opět začala chodit do solária. Rok po její první operaci jí lékaři našli další nádor. Tentokrát byl na obličeji. “Bylo to strašné. Celý život jsem se starala o to, jak vypadám a teď jsem měla obrovskou jizvu na obličeji.”

Jenže to byl teprve začátek. Lisa sice přestala využívat služby solária, jenže už zjevně bylo pozdě. Ve svých třiceti letech měla za sebou už 50 operací, kdy lékaři museli z jejího těla odstraňovat další melanom. “V té době už jsem dokázala odhalovat sama. Měla jsem vysokou úspěšnost, asi osm z deseti jsem poznala,” říká Lisa Pace. “Byly všude, na mých rukou, nohách, zádech, obličeji, hrudi i nose.” Dnes je Lisa velkou propagátorkou krémů na opalování a zároveň radí držet se dál od solárií.

 

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments