Tchán mi ukázal neuvěřitelný fígl na broušení nožů. Nikdo ho nezná, přitom jsou do 5 minut ostré až nepříjemně

Každý, kdo pravidelně vaří, ví, jak frustrující může být krájení s tupým nožem. Ostrý nůž je nejen efektivnější, ale i bezpečnější. Pokud se chcete vyhnout nákupu drahého brousícího zařízení, existuje starý rodinný trik, který váš nůž doostří během pár minut.

Příprava nože před broušením

Před samotným procesem broušení je klíčové zajistit, aby byl nůž dokonale čistý a suchý. Zbytky jídla nebo nečistoty na čepeli mohou během broušení způsobit další poškození a snížit účinnost procesu. Proto je doporučeno nůž důkladně umýt a osušit. Tento krok je nejen hygienický, ale také zvyšuje přesnost a efektivitu následného broušení.

Kdy je čas naostřit nůž

Identifikace správného času pro naostření nožů je klíčová. Běžným indikátorem potřeby broušení je snížená schopnost nože řezat hladce a efektivně. Jednoduchý test s rajčetem nebo papírem může odhalit, zda je nůž tupý. Rajče by měl ostrý nůž krájet snadno, aniž by poškozoval slupku, zatímco ostrý nůž by měl být schopen naříznout i tenký list papíru.

Foto: Shutterstock

Domácí broušení bez brousícího kamene

Pro broušení nože doma můžete využít běžně dostupné předměty jako je dno porcelánového hrnku nebo talíře. Obrácené dno těchto nádob má obvykle hrubší texturu, která funguje podobně jako brousek. Opakujte pohyb nože po této ploše několikrát z každé strany, přičemž postupujte pomalu a opatrně, abyste zajistili rovnoměrné ostření celé čepele.

Alternativní metody broušení

Pokud máte obavy z poškrábání vašeho porcelánu, můžete místo toho použít smirkový papír. Začněte s hrubším papírem a pro finální doostření přejděte na jemnější zrnitost. Smirkový papír je skvělou alternativou, protože umožňuje detailnější kontrolu nad procesem broušení a je méně riskantní pro poškození vašeho nádobí.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
5 měsíců

Protoze je to soucasti dezinformacne rozestvavajici strategie.

František
František
5 měsíců

Dobrá rada nad zlato, jenže… Toto nemá s broušením nic společného. Broušení se naopak provádí vždy namokro. Ať je to brusný kotouč ve vodní vaničce, nebo dobrušování na brusném kameni. Keramika se dá použít pro vytažení ostří při běžném používání, tak jako ocílka. A ještě jsem neviděl řezníka, který by nůž po ocílce (talíři) tahal pomalu. Použití keramiky k dobrušování zná snad každý. Možná zůstalo utajeno jen některým pisálkům, kteří se vydali v Kolumbových stopách. Ale mají to marné. Ameriku už neobjeví a stejně tak na talíři núž nenabrousí.