Tchyně do ucpaného odtoku sypala prášek na pečení. Nikdy jsem to nechápala, ale pak mi to vysvětlila

Ucpaný odpad je jedna z nejnepříjemnějších událostí, která se vám může v domácnosti stát. Máme pro vás pár osvědčených triků, jak si s tím co nejlépe a nejrychleji poradit.

Ucpaný odpad

Ucpaný odpad může způsobit celá řada věcí a do určité míry se tomu dá preventivně předcházet. Nesplachujte do dřezu v kuchyni kousky potravin, velký pozor si dejte na rýži nebo zbytky těsta, které mohou v odpadu nabobtnat. Pozor také na lití oleje a dalších mastných věcí do odpadu – mastnota se nalepí na trubky, usadí se v nich a postupně na sebe lapá další nečistoty, až odtok ucpe.

V koupelně jsou potom nejčastějším problémem vlasy, jejichž chomáče odpad ucpou – většinou však jdou poměrně snadno vytáhnout.

Chemické prostředky

Obzvlášť při největších potížích je určitě vhodné použít i chemické prostředky na čištění odpadu. Dávejte si však pozor, abyste je nepoužívali příliš často – jsou dost agresivní a mohou vám odpad také poškodit.

Pokud se chystáte odpad čistit jen preventivně nebo problém není tak závažný, abyste používali sílu chemie, vyzkoušejte nějaké přírodní prostředky.

Foto: Shutterstock

Kypřící prášek

Vyzkoušejte trik s kypřícím práškem. Smíchejte hrnek kypřícího prášku s hrnkem soli a nasypte směs do odpadu. Následně zalijte 150 mililitrů zahřátého octa. Směs hodně vypění, není třeba se toho lekat, je to podobné jako ve známém dětském experimentu se sopkou.

Nechte roztok zhruba čtvrt hodiny působit a potom do odpadu nalijte horkou vodu (můžete do ní přidat nějaký saponát, který dokončí odmaštění). Většina usazenin, hlavně způsobených mastnotou či vodním kamenem se po téhle kúře rozpustí.

Klasický ocet a jedlá soda

Podobně to můžete vyzkoušet i s jedlou sodou, která je standardním pomocníkem v domácnosti pro tyhle případy. S pomocí jedlé sody vám půjde dobře vyčistit i samotný dřez nebo umyvadlo – stačí z ní vytvořit kašičku, nanést na stěny a dno dřezu a kartáčem či houbičkou vydrhnout.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments