Topení skoro zadarmo. Vezmi alobal a kus kartonu, lidé z toho na internetu šílí nadšením

Nepříjemný růst energií zaskočil mnohé. Někteří okamžitě investovali stovky tisíc do výměny spotřebičů a změny vytápění. Jiní omezili spotřebu. Ukážeme vám, že vysoká investice není vždy nutná. Stačí znát praktické rady a tipy, jak na vytápění ušetřit.

Růst cen nekončí

Růst cen energií je sám o sobě nepříjemný. Větším problémem je ale to, že se promítá do cen veškerého zboží a služeb. S růstem cen energií vyskočily ceny potravin, léků, drogerie, služeb i dalšího zboží. Nákupem potravin se příliš ušetřit nedá, drogerii a základní služby musíme rovněž uhradit. Velký prostor pro úsporu se ale otevírá při spotřebě elektrické energie a ve snížení nákladů na vytápění. Prozradíme vám, jak vytápět efektivněji a levněji.

Úspory v topné sezóně

Zatím se většině domácností daří uspořit, protože nepanují velké mrazy. Úspory se tak dějí výhradně přes omezení spotřeby. Nerostou ani ceny energií, protože zásobníky plynu jsou plné a klesá cena primární suroviny na burze.

Konečnému zákazníkovi nelze účtovat vyšší cenu, než je vládou stanovený strop. Pokud ale přijde déletrvající chladné počasí, vytápění bude zapotřebí. Ukážeme vám, jak s pomocí alobalu zamezíte úniku tepla z místnosti.

Foto: Shutterstock

Jak využít alobal

K největším ztrátám tepla v domě dochází přes okna a dveře. I když jste na domě realizovali zateplení, změna teploty v blízkosti oken je citelná. Proto jsou radiátory umístěny nejčastěji pod okny, aby v interiéru bylo příjemně. Čím více přidáváte teplotu na termostatu, tím vyšší účet za energie vás čeká. Úspory na vytápění dosáhnete s pomocí hliníkové fólie. Rovněž si připravte karton, například z nějakého velkého obalu od spotřebiče.

Zkontrolujte hliníkovou fólii. Má dvě strany, lesklou a matnou. Jedna teplo pohlcuje, druhá odráží. Proto je důležité, aby fólie směřovala lesklou stranou do místnosti. Kartonovou desku obalte alobalem, čím silnější alobal použijete, tím lépe. Obalenou kartonovou desku umístěte do prostoru za radiátor.

Efektivní vytápění

Díky alobalu umístěnému za radiátorem nebude teplo pohlceno stěnami a zaznamenáte menší únik. Fólie jej odrazí zpět. Teplota v místnosti s alobalem se může při stejném nastavení termostatu zvýšit až o 3 stupně. A to už je na účtu za energie znát.

Zároveň utěsněte stará okna silikonem a izolační páskou. Utěsněte i prostor kolem dveří a důkladně zateplete parapety.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
1 rok

Ano takto nás připravovali na 3 světovou válku v roce 1970. Tak že nic nového. Akorát tenkrát ještě nebyl silikon.🤔