Tchyně má skříně plné toaletního papíru. Když mi řekla, proč to dělá, okamžitě jsem začala také

Kdo by nemiloval okamžiky, kdy otevře skříň a z ní se vyline příjemná vůně. A to, jak naše skříň voní, se samozřejmě odráží i na našem oblečení. Pokud dopustíme, aby byla cítit zatuchlinou, budou tak „vonět“ i šaty, které z ní vytáhneme.  

Pojďme si říct, jak takové voňavé skříně dosáhneme co nejjednodušeji.

Toaletní papír, skořice i levandule

Pořiďte si malé mušelínové sáčky a naplňte je sušenou levandulí nebo bylinkami, které máte rádi. Potom je stačí rozvěsit do skříně. Levandule nejenže provoní šatník, ale spolehlivě odpudí případné moly.

Použít ale můžete i heřmánek, rozmarýn nebo muškátový oříšek. Do sáčků můžete nastrouhat i tuhá mýdla. Klidně i ta, která už jsou pro mytí příliš malá.

Použijte toaletní papír.  A také esenciální oleje a tyčinky skořice. Z papíru odmotejte cca 20 cm proužky a ty pokapejte voňavým olejem dle vlastního výběru. Sviňte je do ruličky a na každou navažte 1 skořici. Tyto aromatické smotky potom rozmístěte do skříní a prádelníků.

Použijte vanilku i pomerančovou kůru

Ruličky toaletního papíru můžete postříkat i extraktem z vanilky. Vanilka zůstane vonět ve vzduchu poměrně dlouho.

Do skříní a mezi prádlo můžete vložit i voňavé papírky. Ty, které slouží k provonění prádla v sušičkách. Dostanete je koupit v každé drogerii.

Nevyhazujte vzorky parfémů, které nasbíráte v různých časopisech nebo jako dárek při nákupu v parfumerii. Opět je našplíchejte na toaletní papír nebo vatový tampon a vložte do skříně.

Foto: Shutterstock

Osvěžovač skříní a prádelníků si můžete vyrobit sami. Smíchejte vodu s esenciálními oleji do lahvičky s rozprašovačem a pořádně protřepte. Vykliďte skříň, vytřete ji a potom její vnitřek vystříkejte připravenou vůní. Použít tuhle vychytávku se vyplatí i v případě, kdy měníte zimní šatník za letní nebo naopak. Oblečení, do té doby vměstnané někde v úložném prostoru, krásně provoníte a osvěžíte.   

Případnou zatuchlinu ze skříní spolehlivě vyženete skořicí a pomerančovou kůrou. Z ovoce nasušte kůru, přidejte skořicové tyčinky a v mušelínových sáčcích nebo malých nádobkách je rozmístěte po skříni. Váš šatník bude nádherně vonět prakticky bez nákladů.

Pohlťte pachy kávou nebo sodou

Využít můžete i kávovou sedlinu. Její aroma nejenže příjemně provoní prostor, ale dokáže i absorbovat případnou vlhkost ze vzduchu. To zabrání i zatuchlému odéru skříně a možnému vzniku plísní, pokud se v bytě potýkáte s nechtěnou vlhkostí.

Případné nežádoucí pachy ale dokáže pohltit i jedlá soda. Stačí ji nasypat do malé krabičky a umístit do zadní části skříně.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Kalina
Kalina
2 měsíců

Dělám z toiky, z toho si šatnik neudělam