Češi si musí okamžitě vyměnit tento spotřebič. Která domácnost to neudělá, dostane pokutu 50 tisíc

Je s podivem, kolik domácností v České republice má stále doma spotřebič, který už by tam mít nemělo. Zjevně ho chtějí používat do poslední chvíle, ovšem to se jim může také prodražit, jelikož potom včas neseženou náhradu. Po určitém termínu přitom již úřady budou vlastnictví a provoz takového spotřebiče pokutovat.

Už je potřeba jednat

Řeč pochopitelně není o ničem jiném než o kotlích na tuhá paliva, a to takových, které spadají do 1. a 2. emisní třídy. Skutečně se stalo to, co svého času nikdo nepředpokládal. Zdroje tepla se zkrátka postupně zakazují. Nejprve se dané typy přestanou prodávat, potom jsou dotacemi podporovány výměny, a nakonec přijde tvrdý zákaz jejich využívání.

Těžko říct, co je důvodem toho, že celých 170 tisíc domácností stále některý z těchto kotlů, které budou od 1. září 2024 pod hrozbou přísné pokuty zakázány, provozuje. Vždyť už ho mohli tolikrát vyměnit a ještě na tom vydělat. Stát nakonec mnohým nabízel skutečně štědrou dotaci například na plynový kotel, ovšem spousta lidí toho stejně nevyužila.

Teď už budou mít o poznání těžší pořízení, jelikož od dotací na plynové kotle, které jsou stále poměrně dostupným zdrojem topení, se ustupuje. Dokonce se mluví o tom, že jejich prodej by mohl být rovněž zakázán. A kam to v konečném důsledku vede, to už dnes víme.

Paradoxně je tak lidem, kteří dosud topili v tom nejméně ekologickém, co bylo k mání, nabízen přechod na tepelné čerpadlo. Stát vám to pochopitelně mohutně zadotuje, ovšem i tak vychází doplatek na stovky tisíc korun, což nejsou malé peníze a těžko si představit obyvatele na vesnicích, jak do něčeho takového investují.

Foto: Shutterstock

Neváhejte už ani minutu

Je tu i další problém. Reálně byly kotle na tuhá paliva pro staré rodinné domy poměrně vhodné. Další vhodnou alternativou jsou právě plynové kotle. Co se však na nezateplené domy opravdu nehodí, to je právě tolik tlačené tepelné čerpadlo. Tam se s ním může nadělat více škody než užitku.

Domácnostem s nižším příjmem, jako jsou senioři nebo osoby pobírající příspěvek na bydlení, je vyhrazena částka 1,7 mld. Kč. Dotace může dosáhnout až 95 % způsobilých výdajů, a to až 180 tisíc korun podle typu nového zdroje. Peníze můžete získat předem, vyplácí je krajské úřady,” uvádí k problematice web Státního fondu životního prostředí.

Čtěte také: Plynové kotle už hodně vadí. Brzy skončí, rozhodlo se. Kupte si pořádně drahou náhradu

Každopádně, nenechávejte výměnu na poslední chvíli. Od 1. září 2024 už je vše v platnosti, a pokud to začnete řešit teprve tehdy, bude již pozdě. Nejvyšší čas je právě teď, a to i kvůli očekávanému náporu na instalační firmy a odborníky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda Marek
Jarda Marek
2 měsíců

U nás a v Evropě jsou v jejich vedení samí blázni.Autorka článku by se mohla také zamyslet nad tím,co píše.Jenom strašíte lidi.V novinách krajského úřadu Jihlava stojí,že výměna kotlů prvním a druhé emisní třídy je třeba vyměnit pouze o výkonu nad 300 kW.

Svaťa
Svaťa
2 měsíců

Co to je 1. a 2. emisní třída?