Tchyně mě konečně naučila splachovat záchod správně. Nevěřili byste, kolik peněz tím ušetříme, jsou to tisíce

Zdražující se voda nutí stále více domácností šetřit. Na řádcích níže vám nabídneme několik možností, jak ušetřit.

Splachování záchodu

Jak už nadpis předestírá, v této části se budeme věnovat šetření peněz při splachování záchodu.

Nové moderní toalety jsou opatřeny dvojitým splachováním. To umožňuje splachování malé nebo velké dle toho, jakou potřebu na toaletě vykonáme. Malé splachování znamená 3 – 4 litry vody a velké okolo 6 litrů vody. Splachujte pro vždy podle toho, co si situace žádá.

Záchody, které jsou opatřeny klasickým sifonem, lze regulovat dle toho, jak moc zvednete splachovadlo. Problém je u starších záchodů, které jsou opatřené nádržkou na stěně s řetízkovým táhlem. U tohoto typu splachování se skoro nedá regulovat průtok vody.

Rychlovarná konvice

Velmi často se můžeme setkat i s tím, že v rychlovarné konvici vaříme zbytečně moc vody, kterou následně nespotřebujeme. Nedochází tak jen k plýtvání vody, ale i elektřiny.

Foto: Shutterstock

Praní v pračce

Snížení účtu za vodu jistě pomůže i praní v plné pračce. Nikoliv přeplněné, ale pouze plné. Pakliže by byla přeplněná, snižuje se tak účinek praní a nedocházelo by k úspoře. Pokud perete často menší várky prádla, dochází k plýtvání vody i elektřiny. Raději počkejte pár dní, až se hromádka s prádlem zvětší a pračka tak bude moct být naplněná. Vždy mějte na paměti, že světlé a tmavé prádlo se pere odděleně. Velkým pomocníkem při praní mohou být i ubrousky proti zabarvení prádla. Náklady na ubrousky jsou velmi nízké a můžete díky nim prát více barevného prádla dohromady.

Myčka nádobí

Myjete-li nádobí v ruce, dochází tak k vyšší spotřebě vody. Energeticky úsporné myčky ušetří vodu a vy nenamáháte pokožku vašich rukou. Pro úsporu je třeba zapnout myčku až ve chvíli, kdy je zcela naplněná.

Sprchování

Obvykle při sprchování spotřebujete méně vody než při koupeli. Není to však pravidlem, protože někteří lidé se velmi rádi a dlouho sprchují. Proto pokud chcete ušetřit vodu při sprchování, doporučuje se kratší sprchování.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments