Tchyně vymyslela úžasný roztok. V létě se jejímu domu vyhýbají komáři, mravenci i klíšťata

Letní počasí přináší nejen teplo, slunce a koupání, ale i otravný hmyz. Obtěžuje nás na vycházkách v přírodě, na zahradě při grilování a létá nám i do domů. A my se ho každoročně snažíme co nejúčinněji zbavit.

Samozřejmě si můžeme domovy vystříkat různými chemickými odpuzovači, ale chemie je všude kolem nás dost. A nejen, pokud máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky, dáte přednost přírodním repelentům. Je jich hodně, jen vědět, který použít, trápí-li vás mravenci, komáři nebo třeba drobné mušky.

Bojujte s hmyzem mátou a skořicí

Nastěhovali se vám do domu mravenci? Nesnáší pach skořice, máty a česneku. Skořicové tyčinky nebo stroužky česneku položte do míst, kudy se k vám pravděpodobně dostávají. Odradíte je i práškem do pečiva.

Ani pavouci, blechy a klíšťata nesnáší aroma máty peprné. Vysaďte ji do květináčů na oknech nebo na zahradě. Z jejích lístků můžete vyrábět skvělé sirupy, ale také si ji můžete rozetřít po pokožce, než se vydáte ven. Oleje z máty nebo levandule můžete přidat i do vašeho oblíbeného tělového mléka.

Komáry odpudí citron i “béčko”

Komáři zase nesnáší vůni citronů, eukalyptu, měsíčku, levandule nebo muškátů. Rostlinky můžete pěstovat za okny nebo na verandě a komáři se k vám domů zaručeně nepohrnou.

Můžete proti nim bojovat i vitamínem B. Užívejte ho přes léto a vaše tělo bude vylučovat pot, který komáry spolehlivě odradí. Stejně je odradí i pot, vylepšený pojídáním česneku. Ten už by ale mohl odpuzovat i vaše blízké.

Do misky s vodou v rohu místnosti vložte tabletu kafru. I jeho pach komáři nesnáší. Budou se vašemu obydlí vyhýbat a vás už nebude při usínání obtěžovat protivný pisklavý zvuk.

Foto: Shutterstock

Vyrobte si přírodní repelent

Do širokých sklenic, určených k zavařování, vložte několik větviček rozmarýnu a plátky citronu a limetky. Můžete doplnit i několika kapkami esenciálních olejů s vůní citrusů nebo máty peprné.

Sklenici naplňte ze ¾ vodou a na ni položte zapálenou plovoucí svíčku, abyste aktivovali vůni. Nejenže získáte skvělého pomocníka v boji s otravným hmyzem, ale i nápaditou a vkusnou dekoraci. Tyhle odpuzovače vám dobře poslouží doma i na zahradě.

Bojujte vlastním postřikem

V 1/2 l vody svařte 2 skořicové tyčinky a nechte vychladnout. Potom přidejte 1 lžíci přípravku na nádobí a šťávu z ½ citronu. Směs nalijte do rozprašovače a pořádně protřepejte. Můžete ji stříkat kolem oken a dveří, kudy se k vám hmyz nejčastěji dostává i na nábytek. Nastříkejte ji i na rostliny, aby přestaly nežádoucí vetřelce lákat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments