Tento kuchyňský olej vás může zachránit. Snižuje šanci na vznik zákeřné choroby

Používáte v kuchyni olivový olej? Děláte dobře. Olej, který je nenahraditelnou součástí středomořské kuchyně, má prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví. Bylo prokázáno, že olivový olej značně snižuje možnost předčasného úmrtí.

Jak dopadla studie?

Studie, trvající 28 let, prokázala pozitivní vliv olivového oleje. Osoby, které zkonzumovali více než polovinu lžíce olivového oleje na den (ať už v salátu, nebo při smažení), měli o 19 % menší šanci na předčasné úmrtí související se srdcem a snížení rizika úmrtí na rakovinu o 17 %. Významně se snížila i možnost úmrtí souvisejících s onemocněním dýchacích cest či s Alzheimerovou chorobou.

Záměna nezdravých tuků za zdravé

 Dá se spekulovat, zda to není tím, že lidé používající olivový olej celkově více dbají na složení jídelníčku. Navíc hraje jistou roli i socioekonomické postavení. S těmito faktory ovšem studie počítala také. Ovšem fakt, že konzumenti olivovým olejem nahradili méně zdravé tuky, hraje velkou roli. Zkuste nahradit máslo a další nezdravé tuky olivovým olejem, svou dávku tuku tělo dostane a navíc tím uděláte i něco pro své zdraví.

Foto: Shutterstock

Druhy olivového oleje

Olivový olej se získává z plodů olivovníku. Nejkvalitnější je extra panenský olivový olej vyráběný z oliv nejvyšší kvality. Velice kvalitní je též panenský olivový olej. Obezřetní buďte v případě oleje z pokrutin, který vám již mnoho cenných látek nedá. Získává se z drti a při výrobě ztrácí většinu cenných látek.

Co umí olivový olej?

Jak už prokázala studie, snižuje riziko rakoviny a srdečních onemocnění. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a dokáže regulovat tvorbu inzulínu ve slinivce, tím snižuje riziko vzniku cukrovky.  V neposlední řadě má vliv i na zdraví mozku.  Účinků by se našlo mnohem více, je opravdu zdraví a stojí minimálně za vyzkoušení. Navíc jako bonus pro ženy se využívá i v kosmetice – při kožních problémech, nebo si z něj můžete připravit vlasový zábal. Jak olivový olej využijete, už je jen na vás.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Používám olivový olej už cca 25 let i bez vašich idiotských doporučení…pocházím z Balkánu.