Vědci uvedli způsob spánku, který zvyšuje riziko demence. Raději spěte jinak

V případě demence platí, že základy k tomuto onemocnění jsou položeny o mnoho let dříve, než se vůbec objeví první příznaky. A i ty mohou být dlouhou dobu jen velmi nenápadné. Jakmile se ale zhorší, je obvykle už příliš pozdě cokoliv zachraňovat. Léčba této nemoci je stále jen velmi omezená a soustředí se na zpomalení postupu degenerace mozku. Proto je ze všeho nejdůležitější prevence.

Šest hodin nestačí

Studie provedená Inserm and University College London se zabývala tím, jakým způsobem spánkové vzorce ve středním věku ovlivnily pravděpodobnost vzniku demence o několik dekád později. Tým profesora Severina Sabia zkoumal několik tisíc pacientů ve Velké Británii. Účastníků se mezi lety 1985 a 2016 několikrát ptal na jejich spánkové zvyky.

Ze zkoumaného vzorku se u více něz pěti set dobrovolníků rozvinula demence, a to v průměrném věku 77 let. Srovnání získaných dat ukázalo, že lidé, kteří ve středním věku spali šest hodin a méně, měli výrazně vyšší pravděpodobnost, že se u nich později objeví demence. Oproti lidem, kteří si dopřávali doporučenou delku spánku, tedy kolem osmi hodin, byla šance o celých 30 % vyšší.

Foto: Shutterstock

Vylepšete kvalitu spánku

Už dřívější studie potvrdily, že dlouhodobý nedostatek spánku může vést k demenci. Některé ovšem zjistily také obrácený vzorec. Tedy, že příliš mnoho spánku vede k podobným koncům.

Vědci nicméně upozorňují na problematické místo výzkumu. Není totiž zcela jisté, nakolik je nedostatek spánku skutečným důvodem demence a nakolik třeba jen jedním z raných projevů nastupujících příznaků neurodegenerativní poruchy.

Mnoho léčebných procedur, které vedou k vylepšení spánku, zahrnuje změnu životního stylu,” uvádí organizace Alzheimer’s Society. “Pravidelný spánkový režim, pravidelné stravování, cvičení a vystavení se dennímu světlu v ranních hodinách může vylepšit kvalitu spánku.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Alzheimers.org

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

To je sice hezké, ale má to háček – spánek ovlivňuje téměř cokoliv – únava (fyzická i psychická), bolest, stres (ten se nedá jen tak snadno zdolat).
Pokud by výše zmíněné faktory platily, pak by ti, kteří pracují na směny, (hlavně na noční) museli být dementní už tak kolem 40 let…

Paja
Paja
2 let
Reply to  Iris

Tak tak, běžný člověk nemá čas si vyspinkavat. A zvlášť pokud mají rodinu.