Tepelné čerpadlo si nikdy nepořizujte, varuje majitel, který tuto chybu udělal

Zatímco dosud se za hlavní zdroj vytápění rodinných domků považovaly plynové kotle, na které ještě nedávno bylo možné dostat velmi štědré dotace, aktuální situace vše změnila. Ačkoliv se s plynem počítalo ještě na desítky let dopředu coby s přechodovou energií, dnes hrozí, že v podstatě nebude, respektive bude tak drahý, že si ho nikdo nebude moci dovolit.

Vysoká investice, nejisté úspory

Řada domácností proto již zvažuje, za co svůj plynový kotel vymění a mnohé už začaly jednat. Jednou z nejčastějších voleb přitom představuje tepelné čerpadlo.

Ostatně i v České republice se na tepelná čerpadla chystají nemalé dotace, které by měly zjednodušit jeho pořízení. Pravdou totiž je, že počáteční investice je vysoká, obzvlášť v dnešní době, kdy zájem rychle roste. Je tu nicméně příslib toho, že se investice poměrně rychle vrátí, protože nebudete vynakládat tak velké prostředky za energie.

Jak tomu ale často bývá, praxe se od idealizované teorie docela liší. Ukazuje to i příběh Paula McDonalda, který si tepelné čerpadlo pořídil ve Velké Británii a podělil se o své zkušenosti s ním, jak uvádí deník Express.

Hlavní problém podle něj představuje skutečnost, že tepelné čerpadlo musí k vytopení domu běžet mnohem déle než plynový kotel. Zatímco plynový kotel má poměrně vysoký výkon a dokáže domácnost rychle vyhřát, tepelné čerpadlo na to potřebuje několik hodin, a to třeba i na dva stupně. Proto byste nikdy neměli nechat dům vychladnout.

Foto: Shutterstock

Může se hodně nevyplatit

Tepelné čerpadlo se podle jeho majitele také vůbec nehodí pro starší domy, které mají větší energetické ztráty. Pakliže nemáte kvalitní moderní okna a solidní zateplení, může se pořízení tepelného čerpadla velmi vymstít. Průběžné úniky totiž čerpadlu znesnadňují vytopení místností a úspora se tak často nemusí vůbec dostavit.

Tepelné čerpadlo je optimální volbou pro nové nemovitosti, kde je spolu s ním vytvořeno i podlahové vytápění. Tyto technologie si spolu rozumí a dokáží být efektivní.

Další nevýhodu nicméně představuje hluk, který tepelné čerpadlo produkuje. Zatímco plynový kotel je velmi tichý a v případě kondenzačního prakticky neslyšitelný, čerpadlo uslyšíte i přes zdi v okolních pokojích. Je tak nutné pro něj vybrat místo, kde vás nebude obtěžovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 rok

Je zde řeč o TČ vzduch vzduch a nikdo neříká jak se něj snižuje účinnost s klesající teplotou. Nedokáže zázraky a v zimě ke svému provozu spotřebuje přibližně stejně elektrické energie kolik vyrobí tepla! Je vhodné třeba k přihřívání bazénu, tam je zhodnocení vstupní energie cca 3 násobné. To je ale okolní vzduch nad 20°C!!