Tisíce Čechů náhle platí za teplo pětinásobek, napálil je dodavatel. To je síla, 15 tisíc za měsíc

V doslova mrazivé situaci se ocitly tisíce českých domácností. Náhle totiž neměly dodavatele tepla, což se sice podařilo vyřešit, ovšem za cenu toho, že budou platit mnohonásobek dosavadních cen.

Tvrdý náraz do zdi

Právě tak dopadla kritická situace ve městě Břeclav, jejichž teplárnám najednou přestal dodavatel plynu plnit dodávky. Společnost NWT oznámila, že s dodávkami plynu končí, protože je nemá zajištěné. Pravděpodobně z důvodu, že spekulovala na cenu, a to se jí nakonec vymstilo. Pokud by si dodávky pro své zákazníky zajistila za nasmlouvané ceny včas, problém by neměla.

Na nezodpovědnost dodavatele teď doplácí celé město. Společnost Teplo Břeclav si totiž musela sehnat jiného dodavatele plynu, který už však poskytuje dodávky podstatně dráže, a to za spotové ceny. Pro jednotlivé domácnosti to znamená náhlý a obrovský zásah do rozpočtu.

Dosud jsme za teplo platili tři tisíce korun, ale teď máme platit 15 tisíc korun za měsíc,” říká paní Dagmar žijící s manželem v jednom ze zdejších bytových domů. Pouze na teplo tak padne jeden jejich důchod. Zbylé životní náklady, a to včetně rovněž zdražující elektřiny, musí poplatit z druhé penze.

Foto: Shutterstock

Pomoc je nutná

Lidem v Břeclavi zatím nezbývá než platit zvýšené zálohy a doufat, že co nejrychleji začne platit zastropování cen. To by jim mělo významně pomoci. Oproti původnímu stavu by pak platili přibližně dvoj až trojnásobek. To je také hodně, ale je to přeci jen lépe snesitelné.

Bohužel se však dále ukazuje, jak moc si dodavatelé energií se svými zákazníky hráli. V minulých letech počítali rekordní zisky, protože energie neustále zlevňovaly, a tak se je vyplácelo objednávat co nejpozději. Pak ale přišel zlom, který vše překopal. Firmy se k tomu bohužel nepostavily čelem a raději skončily se zisky z minulých let, než aby je dnes musely rozpouštět ve prospěch svých klientů.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments