Kdo si v Česku koupil byt, je dnes zoufalý. Bylo to předražené. Ceny se hrozně propadly a bude hůř

V minulých deseti letech to byla sázka na jistotu. Kdo si koupil vlastní byt nebo dům, mohl už poměrně brzy počítat s tím, že se mu jeho investice významně zhodnotí. Délka tohoto období dala lidem dojem, že to už tímto způsobem potrvá věčně. Odborníci však opatrně mluvili o tom, že každý cyklus jednou končí a ceny půjdou znovu dolů, protože byly jednoduše přemrštěné.

Už se to propadá

A jak se teď ukazuje, propad už započal. Drtivá většina nemovitostí je dnes k mání za nižší cenu než v loňském roce, a v některých případech už skutečně výrazně.

Nemusí to přitom být vidět na první pohled, kdy jednotlivé inzeráty na nabídkových serverech ještě požadují poměrně vysoké ceny. Podrobnější rozbor dat už ale mluví jasně. Zatímco loni byla průměrná doba inzerce 39 dní, dnes už je to 79 dní. Trvá tedy dvakrát tak déle, než se nemovitost prodá.

A jak říkají realitní makléři, k tomu, aby se nakonec prodala, je potřeba obvykle cenu upravit směrem dolů o desítky procent. To bylo přitom ještě před rokem neslýchané. Jakákoliv žádost o slevu byla odmítána a dokonce docházelo k tomu, že si to více zájemců o jednu nemovitost muselo ještě “rozdat” v následné aukci a kupní cenu tak dále vyšponovat.

Zároveň už je z čeho vybírat. Podle údajů společnosti Century 21 zveřejněných na serveru idnes.cz vzrostlo množství nabídek za poslední rok o polovinu.

Foto: Shutterstock

Opravdu to bylo přestřelené

Ukazuje se, jak byl celý trh přešponovaný. Ostatně, Česká národní banka pravidelně varovala před tím, že české nemovitosti jsou předražené o desítky procent. Pokud teď bublina skutečně splaskne, mnohým zbydou jen oči pro pláč.

Představte si totiž, že jste si v loňském roce koupili byt na hypotéku. Třeba za 10 milionů korun. Zaplatili jste dvacet procent ze svých zdrojů a na 8 milionů korun jste si vzali úvěr. Zakrátko se ale může stát, že tento byt bude mít hodnotu pouhých 7 milionů. Vy jste tak utopili dva miliony korun ze svého a ještě musíte splácet vyšší úvěr, než jaká je hodnota vaší nemovitosti.

Zatím přitom podle všeho vidíme jen začátek. Někteří experti mluví o tom, že se mezi lidmi zcela přehodnotí názor na vlastnické bydlení, a to i v důsledku vysokých nákladů na energie.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Jojo, je to tak. Pred rokem jsem prodal byt za 5 melounů . Dnešní majitel už neprodá ani za 3.5 mil. Chtel dobře investovat , teď vymáhá dluhy na nájemcích, kteří nemají na energie, natož na nájemné. Tady souhlasí zřejmě s autorem podobní nešťastníci. Ale smiřte se s tim pánové. Pravda je, že jste prodělali spodky.

Daniel
Daniel
1 rok

Oči pro pláč? Vždyť ceny nemovitostí v Česku a zvláště v krajských městech absolutně neodpovídají tamním platům. V rámci Evropy má Česko jednu z nejhorších dostupností bydlení, ale jelikož většina bydlí ve vlastním, tak to samozřejmě nikoho nezajímá.

Martin
Martin
1 rok

To jsou kraviny. Nemovitosti jdou nahoru pořád a to že se dyl prodávají je způsobeno tím, že je problém pro mnoho lidi sehnat hypoteku.

Jan
Jan
1 rok

Absolutní blbost, ceny nemovitostí stále rostou, kvůli různým krizím co se dnes dějou, soused před covidem koupil stejný byt o milion levněji a ještě byl po rekonstrukci, během covidu, před válkou už jsme platili o milion víc za 50 let neopravovanou rujnu a teď za války se další vedlejší byt prodává zas o milion dráž 🙂

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Jan

Tohle je web na kterém vás naučí správně používat toaletní papír a správně se vysrat, snad nečekáte že budou něco vědět o nemovitostech 😀

Doufám že neděláte velkou chybu jako většina Čechů 😀

Last edited 1 rok by Xavier
Aster
Aster
1 rok
Reply to  Xavier

Tak, tak a brzo nás budou učit, jak se správně pást… 😀
Prozatím se tváří jako vědci – vědec je člověk, který ví všechno o ničem… 😀

Petr
Petr
1 rok

Tak to je logické že tam bude velkej propad největší bude tam kde bude drahý provoz. To se ale stejně týká jen těch co budou prodávat .
1) mě je jedno kolik má můj barák momentálně hodnotu když v něm bydlím a bydlet budu.
2) Proč oči pro pláč po každém propadu následuje růst ono to teď pude dolu potom zase nahoru 😉

Jan
Jan
1 rok

To co píšete je blbost.Raději pronajmu než prodám.